25. 03. 2016

Náš soupeř pro 42. kolo: USK Praha

Po dvou úspěšných domácích zápasech vyjedou v sobotu naši basketbalisté na palubovku USK Praha.

Tento pražský klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. V extralize tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

Poslední sezóny už pro "Sovy" tak úspěšné nejsou. V sezóně 2013/14 se pražští vysokoškoláci nedostali do play-off a skončili na konečném 9. místě. Ještě horší ale pro ně byla sezóna minulá, kdy skončili dokonce až na předposlední 11. příčce tabulky. Na toto umístění by jistě v USK rádi zapomněli a vzkřísili něco ze své zašlé slávy.

Slovinský trenér Mirsad Alilovič sice u týmu po neúspěšné sezóně zůstal, ale Prahu opustili jeho krajané Matej Krušić a Mitja Nikolić, kteří patřili k oporám. Mezeru po nich zacelil 205 cm vysoký Igor Josipović, který přišel z celku OKK Spars Sarajevo, do týmu se oklikou přes Děčín, Ostravu a Ústí nad Labem vrátil Admir Alič. Poslední velkou posilou byl Jaromír Bohačík, kterému se příliš nevedlo v belgickém Leuvenu.

"Sovy" mají již tři kola před koncem jistotu účasti v play-off. V současnosti jsou na 7. místě tabulky s bilancí 18 výher a 20 porážek (47.4 %) a na tomto místě také zřejmě skončí, což by jim do čtvrtfinále přisoudilo celek Děčína. Lídrem týmu je Jaromír Bohačík (14.8 bodu, 5.6 doskoku, val. 16.6), který se začátkem března vrátil na palubovky po měsíční absenci, oporami jsou i Igor Josipović a Michal Mareš.

Posledních 11 vzájemných měření sil s USK Opava vyhrála. Protože naši basketbalisté musí v přetahované o 4. místo vyhrávat, potřebují tuto vitěznou šňůru natáhnout. "V Praze se špatně hraje, je tam specifická hala a nepadá moc bodů. Ani nevím, čím to vlastně je. USK má mladý bojovný tým, hodně sází na obranu a bude to určitě těžké. Ale když předvedeme takový výkon jako doma proti Prostějovu, tak to snad půjde," věří Jakub Šiřina.

A Dušan Štěnička dodává: "V sobotu jedeme na USK, který ve středu jasně přehrál Jindřichův Hradec. Oba celky budou chtít potvrdit formu. Komu se to povede, to budeme vědět v sobotu po 19. hodině." Již v 17:30, kdy zápas v sobotu 26.3. začíná, budeme také vědět, kdo z opavského "lazaretu" bude vlastně schopen nastoupit.

Věřme, že naši kluci i přes zdravotní problémy z Prahy výhru dovezou a v dostizích s Pardubicemi neztratí.