30. 03. 2016

Náš soupeř pro 43. kolo: BK NH Ostrava

V posledním domácím zápase základní části se naši basketbalisté utkají s Ostravou.

V posledním domácím zápase základní části se naši basketbalisté utkají s Ostravou.

Historie ostravského klubu sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Naposledy získali ostravští basketbalisté bronzovou medaili v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Poslední sezóny sice již tak úspěšné nejsou, přesto je Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku minulém brala 7. místo, když ve čtvrtfinále podlehla 0 - 3 na zápasy později stříbrnému Děčínu.

Po sezóně nezůstal v ostravské sestavě kámen na kameni. Tým opustili tradičně všichni cizinci včetně Coreyho Muirheada, hned trojice českých hráčů (Filip Zbránek, Luděk Jurečka a Rostislav Dragoun) zamířila do Opavy. Ze základní sestavy tak zbyl pouze Adam Číž. Přišel Jaromír Bohačík, kterému skončila smlouva v Pardubicích, zpět do rodného města zamířil také Vojtěch Bratčenkov. V týmu se objevili i tři zbrusu noví Američané: rozehrávač Darian Hooker, křídlo Garret Kerr a pivot Dwan Caldwell.

Dwan Caldwell ale opustil Ostravu již v listopadu, v prosinci rozvázal tým spolupráci také s Darianem Hookerem. Koncem kalendářního roku 2015 ale přišel k týmu srbský rozehrávač Luka Igrutinović, který měl premiéru v ostravském dresu v derby s Opavou a rychle se zařadil ke klíčovým hráčům celku trenéra Dušana Medveckého. V lednu navíc kádr posílil také jeho krajan, pivot Milan Oluić, který naposledy hrál v gruzínském Tbilisi. Posledním přírůstkem do sestavy je Pavel Novák, který do Ostravy zamířil z Jindřichova Hradce.

Ostrava balancuje na hraně postupu do play-off, když ve 39 zápasech šestnáctkrát vyhrála a v 23 případech odešla poražena, což ji řadí s úspěšností 41.0 % na 8. místo tabulky. Lídry týmu je kvartet Luka Igrutinović,  Adam Číž, Jaromír Bohačík a Garret Kerr. Prvně jmenovaný je nejlepším střelcem týmu s průměrem 18 bodů na zápas, Garret Kerr zase doskakuje v průměru 9.6 míče na zápas a je nejužitečnějším hráčem týmu. Podle posledních zpráv ale Lukovi Igrutinovićovi vypršelo vízum a vrátil se zpět do Srbska, což bude pro "Enháčko" velké oslabení.

Protože Ostrava má se Svitavami a Ústím nad Labem, tedy s týmy se kterými bojuje o postup do play-off, horší bilanci, musí pro jistotu 8. místa dvakrát zvítězit. Proto bude určitě velmi nepříjemným soupeřem. V letošní sezóně zatím pro naše zápasy s Ostravou platí "můj dům, můj hrad", takže na řadě s výhrou jsou naši basketbalisté. Ostrava ovšem zbraně dopředu neskládá: "Čeká nás regionální derby a báječná atmosféra. Opava doma hraje dobře, tudíž je favoritem. My se pokusíme eliminovat jejich silné stránky a uhrát dobrý výsledek," řekl před zápasem její trenér Dušan Medvecký.

Naši borci po prohře v Praze už nemají 4. místo ve svých rukou a budou se muset spléhat i na soupeře Pradubic. Na domácí palubovce ale podávají mnohem lepší výkony než při výjezdech, takže s podporou fanoušků by Ostravě měli vrátit poslední prohru 84:95. "Máme to letos s Ostravou 1:2, určitě nechceme skončit základní část tak, abychom s ní měli zápornou bilanci. Čeká nás těžký soupeř. Myslím si, že bude nesmírně náročné v tomto utkání splnit roli favorita. Končí základní část a každému, kdo hraje v šesti sedmi lidech, docházejí síly. Bude to hodně o morálu," ví Petr Czudek.

Protože je to poslední domácí opavský zápas základní části tohoto ročníku Kooperativa NBL, věří všichni hráči v podporu zaplněného hlediště.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.