01. 04. 2016

Náš soupeř pro 44. kolo: Sluneta Ústí nad Labem

Po vydřené výhře nad Ostravou pojedou naši basketbalisté bojovat o 4. místo do Ústí nad Labem

Po vydřené výhře nad Ostravou pojedou naši basketbalisté bojovat o 4. místo do Ústí nad Labem. První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli až v roce 2011, kdy sice skončili v semifinále 1. ligy, ale po rozšíření MNBL a nechuti Jindřichova Hradce hrát nejvyšší soutěž se opět stali účastníky extraligových bojů. Postoupit do play-off se jim v "nové éře" podařilo ale až v ročníku 2013/14, kdy skončili šestí. Stejné umístění pak brali i v minulé sezóně, když podlehli ve čtvrtfinále Prostějovu 1 - 3 na zápasy.

Po sezóně opustili tým všichni cizinci, tedy kvarteto Laroche, Vette, Burnatowski a Alič. Vedení Ústí ale "cizineckou legii" opět naplnilo, když angažovalo Američany Dana Kendridu, Johna Egglestona, Austina Emersona a Andrewa Barhama. Pátým "ústeckým" Američanem se pak stal rozehrávač Marcel Anderson. Obměna cizinců v Ústí je ale velká, postupně skončili Anderson a Eggleston, naopak přišli rozehrávač Glen Dean a pivot Cory Abercrombie. Při výčtu příchodů samozřejmě nesmíme zapomenout na veterána Stanislava Votroubka, který se do Ústí před začátkem sezóny přesunul ze Svitav.

To ale nebylo zdaleka vše. Koncem ledna posílil ústecké řady Darian Hooker, se kterým v prosinci rozvázala smlouvu Ostrava, zato odešli Glen Dean a Dana Kendrid. Dále kádr rozšířili v únoru také Američan Kendall Anthony na rozehrávce a Pavel Bosák, který  se z Děčína přesunul proti proudu Labe do Ústí, ovšem exostravský Darian Hooker tým zase kvůli zranění začátkem března opustil. Kádr Slunety tak v průběhu sezóny prošel opravdu pestrými změnami.

Celek Ústí, který je vedený trenérem Martinem Stavělem a jehož generálním manažerem je Tomáš "Slamák" Hrubý, bude do poslední chvíle bojovat o play- off. Zatím jsou s bilancí 15 - 25 reprezentanti krajské metropole na 10. místě tabulky a jen výhra s Opavou jim ponechá naději na kýženou 8. příčku, i když už budou muset čekat i na výsledky zápasů Svitav a Ostravy.

Nejlepším střelcem týmu je Andrew Barham (14.1 bodu na zápas), pod košem s průměrem 9.2 doskok vládne Ladislav Pecka. Skvělou, i když dle jeho vyjádření poslední sezónu, má Michal Čarnecký. "Čarda" vede s průměrem 6.95 asistence na zápas tabulku nahrávačů KNBL a soupeří o první místo v této "disciplíně" s naším Jakubem Šiřinou.

Jak už bylo řečeno, při předpokládané výhře Pardubic nad Jindřichovým Hradcem jen výhra zajistí našemu týmu 4. místo po základní části a tím výhodu domácího prostředí pro začátek i případné rozhodující čtvrtfinále play-off. Dušan Štěnička to shrnul lakonicky: "Chceme-li začínat s Pardubicemi doma, musíme v sobotu vyhrát. Docela jednoduchá matematika!" A slovo z hráčské kabiny? "Utkání v Ústí bude důležité nejen kvůli 4. místu, ale také pro pohodu v týmu před play-off," vidí další význam posledního zápasu základní části Jan Lyčka.

Věřme, že naši kluci dárek, který jim dali děčínští basketbalisté ve středu, nezahodí a cesta domů z dalekého severu republiky bude veselá.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.