08. 04. 2016

Náš soupeř pro čtvrtfinále: BK JIP Pardubice

Zapomeňte na základní část, je tu play-off Kooperativa NBL 2015/16!

Zapomeňte na základní část, je tu play-off Kooperativa NBL 2015/16! Stejně jako v minulé sezóně na nás ve čtvrtfinále čekají Pardubice.

Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v 50. letech minulého století a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984. V uplynulém ročníku KNBL skončili pardubičtí basketbalisté na 5. místě, když ve čtvrtfinále podlehli Opavě 1 - 3 na zápasy. Po sezóně tým opustili Petr Bohačík (NH Ostrava) a Jiří Šoula (Jindřichův Hradec), smlouva nebyla prodloužena Matthew Hezekiahovi a ze zdravotních důvodů ukončil hráčskou kariéru Zbyněk Pospíšil. Podkošovou sestavu ale vyztužili Radek Nečas a Kamil Švrdlík, kteří přišli z Prostějova.

Do kádru se zapracovávali také osmnáctiletí dorostenci Martin Roub a Karel Formánek, navíc k Dušanu Bohunickému přišel asistent Tomáš Bartošek. Trenér Dušan Bohunický byl ale v průběhu této sezóny odvolán a jeho místo zaujal Levell Sanders, který v minulém ročníku KNBL vykonával roli hrajícího asistenta. K týmu pak na rozehrávku přišel místo něho Lamb Autrey, který ještě loni oblékal dres Jindřichova Hradce a koncem roku 2015 ukončil angažmá ve finském celku KTB Basket Kotka.

Pardubice zakončily základní část na 5. místě s bilancí 26 - 15 (61.3 %), tedy se stejnou, jako má náš celek na příčce čtvrté. Rozhodly vzájemné zápasy, které vyzněly pro Opavu jednoznačným skóre 4 - 0. Naši basketbalisté tak zvítězili již sedmkrát v řadě, když poslední porážku jsme s Pardubicemi zaznamenali 3.4.2015 v prvním čtvrtfinálovém zápase sezóny 2014/15.

Lídry "Beksy" jsou hlavně již zmíněný Lamb Autrey, MVP loňského ročníku KNBL Dušan Pandula, Kamil Švrdlík, Joseph Wall a Radek Nečas. V polovině února využili pardubičtí basketbalisté domácího prostředí a získali český basketbalový pohár, Opava si tehdy z Pardubic odvezla pohárový bronz. V KNBL probíhala bitva o 4. místo mezi sobotními soupeři až do posledního kola, kdy naši zvládli zápas v Ústí, takže Pardubicím nebyla nic platná domácí výhra s Jindřichovým Hradcem.

Play-off ale je, jak už bylo mnohokrát řečeno, úplně jiná soutěž, kdy se vše maže a začíná se od nuly. S Pardubicemi jsme již dvakrát po sobě v této fázi uspěli: v sezóně 2013/14 v boji o třetí místo 2 - 1 (59:67, 88:71, 79:62), v sezóně 2014/15 ve čtvrtfinále 3 - 1 (82:85, 81:65, 77:76, 75:71). V obou případech měly výhodu prvního domácího zápasu na své straně Pardubice. Nyní jsou ve výhodnější situaci naši basketbalisté, neboť budou mít na začátku série v zádech podporu skvělého publika.

"Začíná nová soutěž, play–off. Sérii začínáme doma, takže bychom měli zvítězit. Jenže utkání čtvrtého týmu základní části s pátým jsou vždy vyrovnaná a tak rozhodne momentální forma hráčů a doufám, že podpora diváků," spoléhá na fanoušky opavský trenér Petr Czudek. A smolař posledních sezón Radim Klečka dodává: "Moc mě mrzí, že pro zranění nemohu nastoupit, ale kluci mají natrénováno a tak věřím, že zvítězí."

Z Pardubic se chystá početný zájezd, takže půjde o souboj nejen na palubovce, ale i v hledišti. Věřme, že na obou frontách vyzní první utkání čtvrtfinále play-off vítězně pro opavské barvy. Vytvořme v sobotu opět soupeři obávané žluté peklo a pomozme našim klukům k vítězství!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.