23. 09. 2016

Náš soupeř v 1. kole: SLUNETA Ústí nad Labem

Ročník Kooperativa NBL 2016/17 zahajují naši basketbalisté s týmem ze severu Čech. Jejich soupeřem bude SLUNETA Ústí nad Labem.

Ročník Kooperativa NBL 2016/17 zahajují naši basketbalisté s týmem ze severu Čech. Jejich soupeřem bude v sobotu 24.9.2016 od 18:00 hod. SLUNETA Ústí nad Labem.

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli až v roce 2011, kdy sice skončili v semifinále 1. ligy, ale po rozšíření MNBL a nechuti Jindřichova Hradce hrát nejvyšší soutěž se opět stali účastníky extraligových bojů a jsou jimi stále. Postoupit do play-off se jim v "nové éře" podařilo ale až v ročníku 2013/14, kdy skončili šestí. Stejné umístění pak brali i v sezóně 2014/15, kdy podlehli ve čtvrtfinále Prostějovu 1 - 3 na zápasy.

Mimulý ročník už tak úspěšný nebyl. Ústečtí basketbalisté obsadili až 10. příčku a na play-off tak nedosáhli. Vedení týmu ale podniklo v přípravném období kroky k tomu, aby se Ústí nad Labem opět do vyřazovacích bojů dostalo. V mužstvu skončilo kvarteto cizinců Abercrombie, Barham, Anthony a Emerson, profesionálnímu basketu dal vale Michal "Čarda" Čarnecký. Za ne úplně jasných okolností pak v týmu skončil i mladý křídelník Jan Jiříček. Trochu překvapivě odešel z trenérského postu Martin Stavěl, kterého nahradil bývalý hráč Pand Antonín Pištěcký.

Ten bude mít nově k dispozici ex-kolínského rozehrávače Showrona Glovera, z Brna přišli Michal Šotnar a Filip Šmíd, z Prostějova pak David Šteffel, který však kvůli operaci zad naskočí nejspíše až v říjnu. Na křídle v Ústí angažovali také Khristiana Smithe, pro něhož je to první zkušenost s evropským basketbalem, pod koš pak přišel Denny McDonald. Cílem ústeckých basketbalistů bude pochopitelně postup do play-off, podle generálního manažera Tomáše "Slamáka" Hrubého také vyhnutí se Nymburku ve čtvrtfinále. Osobním přáním Tomáše Hrubého je čtvrtfinálový souboj s Děčínem, což by byla výjimečná událost pro celý region.

Na naše basketbalisty čeká těžký zápas. "Nastupujeme k prvnímu utkání nové sezóny. Nezříkáme se role favorita, chceme navázat na dobré výsledky a kvalitní basketbal z přípravy. Samozřejmě, že první utkání je zrádné, roli může hrát nervozita, ale věřím, že vše úspěšně zvládneme," vidí situaci Petr Czudek. A kapitán Jakub Šiřina dodává: "Po letní pauze je tady konečně zase liga. Měli jsme kvalitní a docela dlouhou přípravu, kterou chceme v lize zúročit.  Neznáme americké hráče soupeře, ale věřím, že v domácím prostředí dokážeme zvítězit."

Svěřenci Petra Czudka, který bude postrádat kvůli přetrvávajícím potížím s ramenem Filipa Zbránka, se na domácí diváky budou hodně spoléhat. Ukažme i v letošní premiéře KNBL, že v Opavě je to nejlepší publikum v republice a že na naši palubovku se vyhrávat nejezdí! 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.