09. 12. 2016

Náš soupeř v 15. kole: BK Lions Jindřichův Hradec

Po kolapsu v televizním zápase v Brně přivítáme na své palubovce celek z Jindřichova Hradce.

Po kolapsu v televizním zápase v Brně přivítáme na své palubovce celek z Jindřichova Hradce. První zmínky o basketbalu v tomto městě jsou z listopadu 1953. Hlavní vzestup nastal po roce 2004, kdy se jindřichohradečtí basketbalisté dostali do druhé nejvyšší soutěže a postupně se vypracovali na špičkový tým 1. ligy. Postup mezi basketbalovou elitu si vybojovali v sezóně 2011/12, kdy skončili v baráži o MNBL druzí za Opavou.Ve své premiéře obsadili sice poslední místo, ale po zrušení baráže si účast v NBL přesto uchovali. O rok později skončili na místě desátém a v sezóně 2014/15 pak již pronikli do play-off z 8. místa, ale podle očekávání vypadli ve čtvrtfinále se suverénem posledních let, celkem ČEZ Basketball Nymburk. I tak to byl velký úspěch basketbalu v Jindřichově Hradci.

Minulá sezóna ale už tak úspěšná nebyla. Lvi skončili na posledním místě a šli do baráže s týmem Hradce Králové. Doma podlehli 75:82 a jejich extraligová příslušnost visela na vlásku. V odvetě v Hradci Králové ale družina Karla Forejta zvítězila 90:61 a KNBL pro jižní Čechy uchovala. Z týmu po sezóně odešli nejen všichni Američané, ale také pivot Vošlajer a křídla Kaša a Hanuš. Z nymburské rezervy přišel mladý rozehrávač Theodor Dlugoš, na křídlo Američan Malcolm Brooks, pod koš pak 208 cm vysoký a 215 cm vážící Brit Chris Tawiah a Američan Ryan Canty. Do týmu se také vrátil zkušený Tomáš Šustek. Posledním příchodem pak byl v průběhu sezóny Američan Terrell Lee Lipkins, který posílil Lvy na rozehrávce.

Cizinci jsou také v čele týmových statistik, nejlepším střelcem je Malcolm Brooks (16.5 bodu na zápas), Raymond Canty a Chris Tawiah vládnou na doskoku, asistence ovládl Terrell Lipkins. Nejužitečnějším hráčem mezi svěřenci trenéra Karla Forejta je ale nestárnoucí Stanislav Zuzák, který v únoru oslaví již 37 let. Lvi jsou zatím na 9. místě s bilancí 5 - 10, když mají o předehrávaný zápas 17. kola navíc. V něm porazili překvapivě Prostějov na jeho palubovce 101:81 a ukázali tak, že žádné podcenění není na místě.

I v kole minulém sehráli vyrovnanou partii s vicemistrem z Děčína, v níž dobře rozehraný zápas ztratili až v poslední čtvrtině a nakonec prohráli 74:83 (Canty 15, Šoula 14). I to budiž varováním pro náš celek, který v minulé sezóně nad Jindřichovým Hradcem včetně pohárového zápasu pětkrát zvítězil a i letos ve 4. kole na palubovce Lvů vyhrál 101:68.

Petr Czudek, který bude mít k dispozici plnou soupisku, samozřejmě svým hráčům věří: "Jindřichův Hradec dokázal zvítězit na palubovce Prostějova, čímž ukázal, že už není jen králem domácí palubovky. My po nekoncentrovaném výkonu v Brně chceme navázat na výborné  výkony na domácí půdě. Nečeká nás jednoduché utkání, ale chceme-li atakovat první polovinu tabulky, musíme bodovat."

Také Filip Zbránek doufá, že nepovedený zápas s Brnem nebude přítěží: "Doma musíme zabrat a udobřit si fanoušky, které jsme nepotěšili špatným výkonem v Brně. Chtěli jsme vyhrát, ale byli jsme hodně zbrklí a nervózní. V sobotu za podpory diváků to bude lepší a vyhrajeme," věří v podporu opavského publika naše křídlo. A příznivci opavského basketbalu ho jistě nezklamou!

Zápas 15. kola Kooperativa NBL BK Opava  - BK Lions Jindřichův Hradec začíná v sobotu 10.12.2016 v 18:00 hod.

 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.