16. 12. 2016

Náš soupeř v 16. kole: USK Praha

K poslednímu předvánočnímu zápasu zajíždí naši basketbalisté do Prahy.

Pražský klub USK je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. V extralize tedy už působí více než 60 let. 

V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

Poslední sezóny už pro "Sovy" tak úspěšné nejsou. V sezóně 2013/14 se pražští vysokoškoláci nedostali do play-off a skončili na konečném 9. místě. Ještě horší ale pro ně byla sezóna následující, kdy skončili dokonce až na předposledním 11. místě.  V minulém ročníku už opět do play-off pronikli a to ze 7. příčky. Ve čtvrtfinále potrápili Děčín, ale nakonec "Válečníkům" podlehli 1 - 3 na zápasy.

Kádr "Sov" se přes léto příliš nezměnil. Odešli jen Igor Josipović (Levice) a Admir Alič (Ostrava). Na jejich místo přišel Chorvat Mladen Primorac, ale hlavně finský mladík Alexander Madsen, který je v 21 letech už pečlivě sledován i v NBA a má jako historicky první hráč v USK přímou dohodu s klubem o případném odchodu do NBA.  

Nejlepším střelcem (16.8 bodu) a nejužitečnějším hráčem (val. 18.3) týmu Mirsada Aliloviće je Jaromír Bohačík, nejlépe ho doplňuje již zmíněný Alexander Madsen. Dobře začal i Mladen Primorac, který se ale již měsíc na palubovce neobjevil. Síla USK je ale v kolektivním pojetí, takže se nelze zaměřovat na jednotlivce.

Naše bilance za poslední 3 sezóny s USK Praha je 11 - 1, ale na to se spléhat nedá. USK má sice na kontě 6 výher a 9 porážek, ale většinou Pražané prohrávají zápasy jen těsně. To byl případ i posledního vzájemného utkání v Opavě, které jsme vyhráli 72:71, stejně jako například zápasu 15. kola v Děčíně, v němž Sovy podlehly 58:61 (Bohačík 17, Madsen 14).

"Na USK se hraje obtížně, nevyhrává se tam jednoduše. Jestli ale předvedeme obranu jako proti Jindřicháči nebo ve středu se Svitavami, tak máme dobrou šanci na výhru," vidí naše možnosti opavský kapitán Jakub Šiřina.

Dušan Štěnička je opatrnější: "USK nás doma hodně potrápil, takže do Prahy nejedeme v roli favorita. Samozřejmě, že chceme vyhrát, ale uvidíme, kolik nám obrana domácích dovolí."

Věřme, že naši basketbalisté zápas v Praze zvládnou a udělají si, jak řekl Kryštof Vlček po utkání s Jindřichovým Hradcem, hezké vánoční svátky.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.