26. 12. 2016

Náš soupeř v 17. kole: BK Děčín

Období mezi vánočními svátky a oslavou Nového roku vyplní, až na dvě předehrávky, 17. kolo KNBL. Do Opavy přijíždí Válečníci.

Basketbal se v Děčíně, sídle našeho příštího soupeře, začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.

První medaili vybojovala děčínská sestava v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. Vrcholem pak byly dvě poslední sezóny, kdy mohli děčínští basketbalisté slavit zisk stříbrných medailí, což je v soutěžní konstelaci současných let zřejmě maximum, které může tým mimo Nymburk dosáhnout.

Kádr týmu opustila po sezóně dvojice zkušených borců Luboš Stria a Jiří Jelínek, ale náhrady na sebe nenechaly dlouho čekat. Z Nymburku se po čtyřech sezónách vrátil Pavel Houška, v Děčíně se objevil i Jakub Krakovič, který naposledy působil v nižší soutěži ve francouzském Calais. To ale nebylo všechno. Začátkem prosince posílil Děčín Lukáš Palyza, který opustil Prostějov. S ním přišlo téměř 18 průměrných bodů na zápas a Děčín od té doby podlehl pouze v prodloužení mistrovskému Nymburku. 

Děčín zatím naplňuje medailové ambice, když je s bilancí 12 - 5 (včetně předehrávky 18. kola se Svitavami) na 3. místě tabulky. Nejlepším střelcem (13.3 bodu) i nejužitečnějším hráčem (val. 16.5) týmu Pavla Budínského je Pavel Houška, na doskoku vládne Tomáš Pomikálek (6.6 doskoku), s asistencemi jsou na tom stejně (3.4 as./záp.) Tomáš Vyoral i Ondřej Šiška.

Naši basketbalisté jsou sice úspěšní doma, ale na venkovních palubovkách je to již slabší. Proto je utkání s Děčínem, který stejně jako Opava má v sestavě pouze české hráče, velice důležité, neboť další domácí ztráta by znamenala vážné ohrožení postupu mezi elitní šestku. To ví samozřejmě i Petr Czudek.

"Čeká nás velmi těžký zápas, ve kterém rozhodne to, jak se který tým vyrovná s vánoční atmosférou. Chceme-li uspět, musíme podat nadstandardní výkon a vyrovnat se Děčínu ve všech herních činnostech, zejména pak na doskoku," řekl k úternímu televiznímu utkání náš trenér, který by měl mít k dispozici kompletní kádr včetně Luďka Jurečky.

A Viktor Cvek dodává: "Po nepovedené poslední čtvrtině na USK v minulém týdnu si chceme spravit postavení v tabulce v domácím prostředí proti Děčínu. Všichni víme, že je to soupeř z nejtěžších, ale v letošní lize je hodně vyrovnaných utkání a doufám, že to bude jedno z nich a se šťastným koncem pro nás." 

Bude ovšem záležet i na šestém hráči Opavy, kterým je skvělé publikum. Přestože se nám v poslední době před televizními kamerami nedaří, věřme, že tentokrát to bude jinak a naši basketbalisté si s podporou svých fanoušků připíší další domácí výhru.

Ještě upozorňujeme na netradiční začátek zápasu BK Opava - BK Děčín. Ten startuje v úterý 27.12.2016 již v 16:45 hod.!!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.