06. 01. 2017

Náš soupeř v 18. kole: ČEZ Basketball Nymburk

Kalendářní rok 2017 zahájí naši basketbalisté na palubovce nymburského mistra.

Kalendářní rok 2017 zahájí naši basketbalisté na palubovce nymburského mistra. Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy, o dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 13 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také 10 výher v Českém poháru.

Po skončení sezóny 2015/16 odešli, až na Howarda Sant-Roose, všichni zahraniční hráči, Chasson Randle dokonce do týmu NBA New York Knicks. Do Děčína se vrátil pivot Pavel Houška, asistent trenéra Lubomír Růžička odešel trénovat do slovenské Handlové. V týmu se objevil navrátilec Pavel Pumprla, stejně jako v Nymburku kdysi působící rozehrávač Eugene Lawrence. Dále přivedl management pod koš účastníka olympiády v Riu Nigerijce Ekene Ebekweho a menší křídlo či rozehrávače Bryona Allena.

Poslední předsezónní posilou se pak stal šestadvacetiletý pivot Anthony Meier. Ekene Ebekwe ale vydržel v kádru pouze 7 zápasů, aby se pak přes Frankfurt ocitl až v Turecku, v listopadu se zranil Pavel Pumprla, který se na paluboku vrátí až za delší dobu. V Nymburku proto angažovali na pozici 4 Američana Diamona Simpsona, na křídle se začátkem prosince objevil jeho krajan Christoper Hass.

Nymburk v této sezóně odehraje plnou porci ligových zápasů a zúčastní se také Českého poháru, navíc působí v nové evropské soutěži nazvané Basketball Champions League. Cíle jsou tedy jasné: výhry v domácích soutěžích a postup v té evropské. Tam si Nymburk vede dobře a po úterní výhře nad Frankfurtem 87:72 si v předstihu postup do další fáze již zajistil. V Kooperativa NBL zatím mistr klopýtl pouze v Pardubicích, kterým v 15. kole podlehl 77:81. Je tak v čele tabulky s bilancí 16 - 1, i když na mále měl také v Kolíně či Děčíně.

Přestože v podzimním zápase naši kluci bojovali statečně, nakonec doma podlehli 71:89. Proto se ani v sobotní odvetě nedá očekávat naše výhra, i když náš soupeř bude mít v nohách již zmíněný úterní zápas s Frankfurtem a čtvrteční pohárové utkání s Jindřichovým Hradcem (97:58). O tom svědčí i slova opavského manažera a tiskového mluvčího. "Do Nymburka se nejezdí vyhrávat, takže si jedeme hlavně zahrát," řekl k zápasu Dušan Štěnička. Navíc se bude muset náš trenér Petr Czudek zřejmě obejít bez kapitána a tahouna týmu Kuby Šiřiny, který kvůli neúčasti na All Stars Game v Děčíně dostal stopku na jeden zápas KNBL.

Hlavním cílem tak bude zřejmě zdárně překonat v současných klimatických podmínkách cestu do Nymburku a zpět, podat dobrý výkon a nezranit se. Utkání ČEZ Basketball Nymburk - BK Opava začíná v sobotu 7.1.2017 v 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.