13. 01. 2017

Náš soupeř v 19. kole: Dekstone Tuři Svitavy

Po vydřené pohárové výhře v Ostravě zamíří naši basketbalisté k zápasu Kooperativa NBL do Svitav.

Ve Svitavách se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, ovšem v minulé sezóně toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o skvělý úspěch svitavského basketbalu. Po sezóně ale tým přesto doznal tradičně velkých změn. Tou první byla obměna názvu klubu, kdy místo společnosti Bohemilk se stal titulárním sponzorem Dekstone.

Odešlo kvarteto cizinců Barker, Doaks, Jones a Bruinsma, do Hradce Králové zamířil pivot Milan Jaroš. V týmu se objevil mládežnický reprezentant Chorvatska Jere Vučica, který působil na americké univerzitě v Miami, z kansaské univerzity zase přišel Hunter Mickelson. Zkušenosti s evropským basketbalem má DeAndre Mays, pro pivota Ethana Jacobse byly Svitavy naopak restartem po přerušení kariéry.

To ale nebylo vše. Na rozehrávku získali Tuři zkušeného Willieho Bannistera a před začátkem soutěže přišel do týmu i Bret Roseboro, jehož finanční podmínky nemohli po minulé sezóně akceptovat v Prostějově.  V listopadu pak posílil kádr Turů pivot Jiří Jelínek, který do Svitav zamířil z Děčína oklikou přes slovenskou Handlovou, odkud přišel také současný trenér týmu Lubomír Růžička. Na přelomu roku pak Svitavy zlákaly dvě opory prostějovských Orlů - rozehrávače Romana Marka a křídlo Pavla Slezáka. Dá se tedy říci, že sestava Turů je skutečně nabitá.

Přesto jsou Svitavy s bilancí 5 - 13 až na 10. místě tabulky Kooperativa NBL a prakticky už nemají šanci na postup do elitní šestky. Chtějí se ale poprat o postup do play-off, samozřejmě nejlépe ze 7. místa, které zaručuje vyhnutí se Nymburku. Nejlepším střelcem (15.7 bodu) a nejužitečnějším hráčem (val. 13.9) týmu je Jiří Jelínek, pod košem vládne s průměrem 6.7 doskoku na zápas Brett Roseboro. Uvidíme, jak rychle zapadnou do týmu nové posily z Prostějova, které dosud do bojů za Svitavy nezasáhly.

Naši kluci se zatím drží, bráno pohledem účasti v elitní šestici, na "postupových místech", ale těžký los závěrečných 4 kol velí získat ještě alespoň jednu výhru z venkovní palubovky. Bude to ale velmi obtížné nejen vzhledem ke kvalitě soupeře, ale také k nepříznivým okolnostem kolem našeho týmu. Více již Dušan Štěnička: "Pokud chceme udržet první šestku, musíme ze Svitav přivézt dva body. Bude ale to těžké, protože pojedeme v devíti hráčích. Kryštof Vlček má sešroubovaný loket, Václav Bujnoch zápasí s virózou a Rosťa Dragoun je na povinném lyžařském výcviku se školou."

Svěřenci Petra Czudka mají tedy před sebou náročný úkol, ale i v pohárovém zápase v Ostravě přesvědčili všechny o tom, že nic nemusí být ztraceno ani při nepříznivém vývoji. Uvidíme, jak na středeční výkon naváží v sobotu. Utkání Svitavy - Opava začíná ve svitavské hale Na Střelnici 14.1.2017 v 19:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.