07. 10. 2016

Náš soupeř v 5. kole: USK Praha

Po úspěšném výjezdu do Jindřichova Hradce na nás čeká v dalším kole KNBL tým USK Praha. Doplněno o vyjádření Petra Czudka!

Po úspěšném výjezdu do Jindřichova Hradce na nás čeká v dalším kole KNBL tým USK Praha. Tento pražský klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. V extralize tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

Poslední sezóny už pro "Sovy" tak úspěšné nejsou. V sezóně 2013/14 se pražští vysokoškoláci nedostali do play-off a skončili na konečném 9. místě. Ještě horší ale pro ně byla sezóna následující, kdy skončili dokonce až na předposledním 11. místě.  V minulém ročníku už opět do play-off pronikli a to ze 7. příčky. Ve čtvrtfinále potrápili Děčín, ale nakonec "Válečníkům" podlehli 1 - 3 na zápasy.

Kádr "Sov" se přes léto příliš nezměnil. Odešli jen Igor Josipović (Levice) a Admir Alič (Ostrava). Na jejich místo přišel Chorvat Mladen Primorac, ale hlavně finský mladík Alexander Madsen, který je v 21 letech už pečlivě sledován i v NBA a má jako historicky první hráč v USK přímou dohodu s klubem o případném odchodu do NBA. Madsen je také zatím nejlepším pražským střelcem (17.5 bodu na zápas), nejlépe doskakuje (průměr 6.3 doskoku) a je také nejužitečnějším hráčem týmu.

O momentální síle vysokoškoláků vypovídá fakt, že v minulém kole porazili na domácí palubovce stříbrný tým loňské sezóny a žhavého kandidáta na medaili i v té letošní - BK Děčín. Na výhře v prodloužení 87:84 se nejvíce podíleli Bohačík s 26, Primorac s 21 a Madsen s 20 body. Proto na naše kluky nečeká nic jednoduchého. Úspěch na palubovce jindřichohradeckých Lvů a hlavně zlepšený výkon a úspěšné trojky ale budou určitě hrát pozitivní roli.

Tak to vidí i Petr Czudek. "V sobotu chceme potvrdit vzestup formy, který byl znatelný při středeční výhře na palubovce Jindřichova Hradce. Ale pozor, soupeř ve středu dokázal porazit loni stříbrný Děčín a to je výsledek jako hrom! USK je houževnatý, velmi dobře koučovaný tým, který se nikdy nevzdává. My se nezříkáme role favorita a chceme zvítězit. V sobotu nastoupí všech jedenáct hráčů, které máme na soupisce, tedy i doposud v lize absentující Filip Zbránek.," řekl k utkání náš trenér. 

V uplynulých 3 sezónách máme s USK bilanci celkem 11  - 1, ale poslední vzájemný zápas pro sebe rozhodly 26.3.2016 v Praze Sovy. Na naší straně budou ale tentokrát skvělí domácí fanoušci, takže věřme, že výhra zůstane doma. Vždyť naposledy jsme s tímto soupeřem na své palubovce  proháli před takřka 4 roky, konkrétně 31.10.2012. Zápas BK Opava - USK Praha začíná v sobotu 8.10. v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.