09. 10. 2016

Náš soupeř v 6. kole: BK Děčín

Dlouhá cesta, "Válečníci" a televizní kamery, to čeká na naše kluky již v pondělí.

Basketbal se v Děčíně, sídle našeho příštího soupeře, začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.

První medaili vybojovala děčínská sestava v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. Vrcholem pak byly dvě poslední sezóny, kdy mohli děčínští basketbalisté slavit zisk stříbrných medailí, což je v soutěžní konstelaci současných let zřejmě maximum, které může tým mimo Nymburk dosáhnout.

Kádr týmu opustila po sezóně dvojice zkušených borců Luboš Stria a Jiří Jelínek, ale náhrady na sebe nenechaly dlouho čekat. Z Nymburku se po čtyřech sezónách vrátil Pavel Houška, v Děčíně se objevil i Jakub Krakovič, který naposledy působil v nižší soutěži ve francouzském Calais. Síla týmu se tak rozhodně nesnížila a Děčín bude opět aspirovat na některou z medailí. 

Severočeši zahájili novou sezónu třemi výhrami, ale pak přišlo menší vystřízlivění. Porážka v Nymburku v 5. kole se očekávala, ale v plánu určitě nebyla prohra o kolo dříve v Praze s USK. Bilance svěřenců trenéra Pavla Budínského je tak zatím 3 - 2, což znamená 5. místo v tabulce.

Tým zatím táhnou hlavně Tomáš Vyoral, Pavel Houška, Jakub Houška a Tomáš Pomikálek, velmi dobře si ovšem vede například i mladý Filip Kroutil. Velkou devízou Děčína je ale vyrovnanost, takže překvapit může každý. Také publikum v Děčíně je na tradičně vysoké úrovni a bývá šestým hráčem celku. Proto na naše kluky, i s ohledem na dlouhou cestu, čeká velice obtížný úkol.

Nic ale není nemožné. "Musíme bojovat tak, jak jsme bojovali v sobotu s USK. Děčín je silný tým, podobný jako USK, hrají tvrdý basket, ale když zabojujeme, můžeme tam vyhrát," nevzdává se naděje na úspěch Filip Zbránek.

Jak vše bude probíhat, to mohou všichni sledovat na televizních obrazovkách. Přenos utkání BK Děčín - BK Opava začíná na ČT4 Sport v pondělí 10.10.2016 ve 20:05 hod., vlastní zápas by se pak měl hrát od 20:15.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.