14. 10. 2016

Náš soupeř v 7. kole: ČEZ Basketball Nymburk

Po stříbrném medailistovi Děčínu bude naším dalším soupeřem ligový mistr - ČEZ Basketball Nymburk.

Po stříbrném medailistovi Děčínu bude naším dalším soupeřem ligový mistr - ČEZ Basketball Nymburk.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy, o dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 13 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také 10 výher v Českém poháru. 

Po skončení sezóny 2015/16 odešli, až na Howarda Sant-Roose, všichni zahraniční hráči, Chasson Randle dokonce do týmu NBA New York Knicks. Do Děčína se vrátil pivot Pavel Houška, asistent Lubomír Růžička odešel trénovat do slovenské Handlové. V týmu se objevil navrátilec Pavel Pumprla, stejně jako v Nymburku kdysi působící rozehrávač Eugene Lawrence. Dále přivedl management pod koš účastníka olympiády v Riu Nigerijce Ekene Ebekweho a menší křídlo či rozehrávače Bryona Allena. Poslední posilou se pak stal šestadvacetiletý pivot Tony Meir.

Nymburk v této sezóně odehraje plnou porci ligových zápasů a zúčastní se také Českého poháru, navíc bude působit v nové evropské soutěži nazvané Basketball Champions League. Cíle jsou tedy jasné: výhry v domácích soutěžích a postup v té evropské. Zatím nymburští basketbalisté v Kooperativa NBL excelují, v prvních třech kolech ustědřili svým soupeřům stovku a podobný příděl si v minulém kole odvezlo i Ústí nad Labem (100:63). Nymburk tak s bilancí 6 - 0 jasně vládne tabulce.
 
"Hrát proti účastníkovi Champions League je svátkem pro každý tým. Soupeř je silný na všech postech a jeho obrana je téměř nepřekonatelná. Chceme-li obstát se ctí, musíme předvést po celých čtyřicet minut koncentrovaný výkon na obou polovinách hřiště," oceňuje kvality soupeře náš trenér Petr Czudek, který bude mít stejně jako v Děčíně k dispozici všech 11 hráčů na soupisce.

Do Opavy tedy přijíždí suverén posledních sezón a přestože se vítězství příliš očekávat nedá (naše poslední výhra s tímto soupeřem má datum 14.12.2003), půjde určitě, jak už zmínil Petr Czudek, o svátek basketbalu pro opavské hráče i diváky. Upozorňujeme ještě, že začátek zápasu je v sobotu 15.10. již od 16:00 hod., aby fanoušci opavského sportu mohli stihnout nejen basketbal, ale také zápas Slezského FC, který od 18:00 hostí FC Táborsko.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.