21. 10. 2016

Náš soupeř v 8. kole: Dekstone Tuři Svitavy

Na naši palubovku míří v dalším kole KNBL tým z pomezí Čech a Moravy - Svitavy.

Ve Svitavách se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, ovšem v minulé sezóně toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o skvělý úspěch svitavského basketbalu. Po sezóně ale tým přesto doznal tradičně velkých změn. Tou první byla obměna názvu klubu, kdy místo společnosti Bohemilk se stal titulárním sponzorem Dekstone.

Odešlo kvarteto cizinců Barker, Doaks, Jones a Bruinsma, do Hradce Králové zamířil pivot Milan Jaroš. V týmu se objevil mládežnický reprezentant Chorvatska Jere Vučica, který působil na americké univerzitě v Miami, z kansaské univerzity zase přišel Hunter Mickelson. Zkušenosti s evropským basketbalem má DeAndre Mays, pro pivota Ethana Jacobse budou Svitavy naopak restartem po přerušení kariéry. To ale nebylo vše. Na rozehrávku získali Tuři zkušeného Willieho Bannistera a před začátkem soutěže přišel do týmu i Bret Roseboro, jehož finanční podmínky nemohli po minulé sezóně akceptovat v Prostějově. V týmu je tedy hned 6 cizinců.

Svitavy mají zatím bilanci 2 - 5, když doma porazily Ostravu a Jindřichův Hradec. V minulém kole bojovali svitavští basketbalisté na své palubovce v televizním zápase do posledních vteřin o výhru s Děčínem, ale nakonec podlehli nejtěsnějším poměrem 61:62 (Mays 15, Vučica 14). Nejlepším střelcem i hráčem na doskoku je v týmu Stanislava Petra Bret Roseboro, nejužitečnějším je ale Willie Bannister.

Svitavy jsme sice v předsezónní přípravě dvakrát porazili, ale jejich sehranost nebyla ještě velká a navíc od té doby ještě posílily o dva nejlepší hráče současného kádru, kterými jsou již výše zmínění Willie Bannister a Bret Roseboro. Toho si je vědom i Petr Czudek. "Svitavy letos hodně posílily a s šesti zahraničními hráči mohou potrápit favority. My se této role nezříkáme a po týden staré prohře s Nymburkem chceme uspět. Soupeř se bude spoléhat zejména na amerického rozehrávače Bannistera a podkošového Roseboroa, který loni hrál v Prostějově," řekl k zápasu náš trenér.

Ten bude kromě Vaška Bujnocha možná postrádat i Kryštofa Vlčka, kterého postihla viróza. "Doma chceme vítězit a doufám, že se to v sobotu podaří. Já osobně jsem prodělal virózu a ztratil čtyři kila, ale do soboty ještě pár dnů zbývá, tak se pokusím nějaké to deko nabrat," okomentoval situaci náš křídelník. Věřme, že opavští basketbalisté naváží na výkon proti Nymburku a s pomocí nejlepších fanoušků v republice svitavské Tury porazí.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.