28. 10. 2016

Náš soupeř v 9. kole: Orli Prostějov

Po po dvou domácích zápasech čeká na naše basketbalisty výjezd do Prostějova.

Po po dvou domácích zápasech čeká na naše basketbalisty výjezd do Prostějova. Historie mužského basketbalu v tomto hanáckém městě začíná v roce 1940, kdy byl založen při zdejším Sokole basketbalový oddíl mužů. Novodobá historie se pak začala psát v roce 2003, kdy Prostějov odkoupil licenci na druhou ligu od Kroměříže a hned v následujícím roce postoupil do nejvyšší basketbalové soutěže, o což se mimo jiných zasloužil i Jakub Blažek. 

Prostějovští basketbalisté se postupně dostali mezi naši špičku a od roku 2005 vždy získali v Mattoni (a později Kooperativa) NBL medaili. Nejlépe skončili 6x na druhém místě (2006/07, 2009/10 - 2013/14), ovšem na mistrovský titul zatím v Prostějově stále čekají. V předminulém ročníku Kooperativa NBL skončila pro Hanáky doba stříbrná, když po výhře 2 - 1 na zápasy nad Opavou brali "pouze" bronzové medaile. Ještě o stupínek hůř pak skončili loni, když po prohře 0 - 2 s Pardubicemi zbyla na Prostějov pouze nepopulární medaile "bramborová".

Po sezóně opustili tým Radovan Kouřil (Opava), David Šteffel (Ústí nad Labem) a Brett Roseboro, který se trochu překvapivě objevil v týmu svitavských Turů. Mezeru po nich se pokouší zalepit mladý pivot se zkušenostmi z americké univerzitní soutěže Marek Souček a na rozehrávce nově působí Polák Max Kulon. Prostějov má zatím zápasovou bilanci 5 - 3, která jej řadí na 5. příčku hned za Opavu.

V minulém kole zajížděli Hanáci do Děčína, kde podobně jako Opava neuspěli a prohráli 76:90 (Palyza 30, Norwa 12). Právě Lukáš Palyza je s průměrem 20.1 bodu na zápas nejlepším střelcem týmu trenéra Zbyňka Cholevy, který se může spolehnout také na stabilní výkony Romana Marka nebo Jana Tomance. Další loňská opora Pavel Slezák se zatím teprve hledá.

Dušan Štěnička ví, že nás nečeká nic jednoduchého. "Prostějov je na tom v tabulce s pěti výhrami a třemi porážkami stejně jako my. Je to tým, který jsme v přípravě dvakrát porazili, ale KNBL je něco jiného. Řekl bych, že Prostějov je mírným favoritem díky domácí palubovce. Vítěz se osamostatní na čtvrté příčce, takže nás čeká velmi důležité utkání, na které se poctivě připravujeme," řekl mi k utkání náš manažer a tiskový mluvčí.

V přípravě jsme sice nad nekompletním Prostějovem dvakrát vyhráli, ale v loňské sezóně byla soutěžní zápasová bilance 3 - 1 ve prospěch našeho soupeře. Uvidíme, zda se našim klukům podaří tuto statistikui vylepšit. Sobotní zápas Prostějov - Opava začíná v hale prostějovského Sportcentra v 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.