07. 01. 2019

Náš soupeř v BCL 10/19: Umana Reyer Venezia

Liga mistrů pokračuje 10. kolem a naši kluci mají před sebou výjezd do italských Benátek

Liga mistrů pokračuje 10. kolem a naši kluci mají před sebou výjezd do italských Benátek.

Tento italský klub byl založen již v roce 1872 jako sportovní klub Societa Sportiva Constantino Reyer. Své zápasy hraje v aréně Palasport Giuseppe Talierco, která má kapacitu 3 509 diváků. Klubové barvy jsou granátově červená a bílá. Reyer Venezia hraje nejvyšší italskou soutěž Lega Basket Serie A, do které se opět probojoval v sezóně 2010/11. 

Tým získal tři italské tituly, první dva během 2. světové války, ten třetí pak v sezóně 2016/17. V minulé sezóně celek Benátek skončil v italské lize na 3. místě. V roce 1981 se dostal až do finále Koračova poháru, v sezóně 2016/17 se probojoval do Final 4 Ligy mistrů, kde skončil na 4. místě. V minulé sezóně pak ovládl FIBA Eurocup.

Trenérem týmu je Ital Walter De Raffaele, který od roku 2011 působil v Benátkách v roli asistenta a od roku 2016 je hlavním trenérem. Oporou týmu je americký pivot Mitchell Watt, který se pokoušel několikrát i o kariéru v NBA. Na rozehrávce působí Američan s gruzínským pasem MarQuez Haynes, do základní pětky patří ještě Američané Austin Daye a Deron Washington a Řek Michael Bramos. Pro českého diváka je zajímavostí to, že v týmu působí člen naší reprezentace Tomáš Kyzlink.

Umana Reyer je zatím s bilancí 6 - 3 na druhém místě naší skupiny a má velkou šanci na postup do vyřazovací části. Jeho nejlepším střelcem v BCL je zatím MarQez Haynes (15.4 bodů na zápas), na doskoku vládne Julyan Ray Stone (průměr 6.1 doskoku). První vzájemný zápas v Opavě jsme s Benátkami prohráli 72:90 (Gniadek 17, Klečka a Bujnoch 12 - Haynes 20, Daye 16).

Opava už na postup do další fáze BCL pomýšlet nemůže a postup do soutěže FIBA Euro Cup, kam se dostanou celky z pátých a šestých míst, je také již jen v oblasti teorie. Zůstává tedy sběr zkušeností z těžkých zápasů a jejich uplatnění v domácí soutěži. 

Naštěstí padla původně zvažovaná varianta cesty autobusem a do Benátek se poletí. Do hry ale nezasáhnou "marodi" Vašek Bujnoch a Radovan Kouřil, ostatní by měli být připraven. 

Utkání 10. kola skupiny B Basketball Champions League Umana Reyer Venezia - BK Opava se hraje v úterý 8.1.2019 se začátkem ve 20:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.