15. 01. 2019

Náš soupeř v BCL 11/19: Hapoel UNET Holon

Prořídlou opavskou sestavu čeká další zápas Ligy mistrů. Přijede izraelský Holon.

Prořídlou opavskou sestavu čeká další zápas Ligy mistrů. Přijede izraelský Holon.

Basketbalový klub Hapoel Holon byl založen v roce 1947 a byl jedním za zakládajících týmů nejvyšší izraelské ligy v roce 1954. Do ní se vrátil v sezóně 2006/07, když hrál předtím sedm let v nižších soutěžích. Hned v následující sezóně pak získal titul izraelského mistra. Na svém kontě má i dva zisky izraelského basketbalového poháru. 

Hapoel Unet hraje své zápasy v Holon Toto Hall, která má kapacitu 5600 diváků, klubové barvy jsou fialová a žlutá, týmovým maskotem je tygr. 

Trenérem týmu je třiačtyřicetiletý Dan Shamir, který vedl Hapoel Holon již v letech 2011 - 2013 a vrátil se v roce 2015. Pod jeho vedením se stal v roce 2018 Holon finalistou ligy a vítězem izraelského basketbalového poháru. Mezi jeho svěřenci je 6 Američanů, zbytek jsou izraelští basketbalisté.

Nejlepším střelcem v dosavadním průběhu Ligy mistrů je Američan Khalif Wyatt (18.9 bodu na zápas). Zdatně mu sekundují jeho krajané DeQuan Jones a Corey Walden (14.6 resp. 14.1 bodu na zápas), když prvně jmenovaný má trojkovou úspěšnost 52.8 %. Pod košem vládne další americký basketbalista Darion Atkins s průměrem 8 doskoků za zápas. 

Izraelský celek je s bilancí 6 výher a 4 porážek na 4. místě tabulky skupiny B a má reálnou šanci na postup do další fáze Ligy mistrů. Poslední dvě kola se mu ale nevydařila, když prohrál doma s Benátkami těsně 69:70 a poté v Soluni s týmem PAOK 77:92. Proto bude chtít v Opavě určitě navázat na výhru ze 4. kola, kdy porazil naše basketbalisty na své palubovce 88:72.

Opava je ovšem ve složité situaci, když jí po zranění Vaška Bujnocha, Honzy Švandrlíka a Martina Gniadka zbyl jediný "pravověrný" pivot Mirek Kvapil. Ten proti Děčínu zanamenal 14 bodů a 16 doskoků, ale sám asi na zkušené pivoty izraelského týmu stačit nebude.

Naši kluci ale dopředu nic nevzdávají. "Doufám, že proti Holonu podáme co nejlepší výkon. Musíme hrát ne na sto ale na stodvacet procent a uvidíme," řekl k nadcházejícímu zápasu Jakub Slavík. 

Věřme, že dopředu nic nevzdají ani fanoušci a přijdou v co největším počtu povzbudit své oblíbence v těžkém boji. Zápas 11. kola Ligy mistrů BK Opava - Hapoel UNET Holon se hraje ve středu 16.1.2019 se začátkem v 18:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.