29. 01. 2019

Náš soupeř v BCL 13/19: Iberostar Tenerife

Poslední výjezd v Lize mistrů 2018/19 zavedl naše basketbalisty na vzdálené Kanárské ostrovy za Iberostarem Tenerife

Poslední výjezd v Lize mistrů 2018/19 zavedl naše basketbalisty na vzdálené Kanárské ostrovy za Iberostarem Tenerife.

Klub byl založen v roce 1939 jako CB Canarias. V roce 1994 pak po finančních problémech původního klubu vznikl CB 1939 Canarias. Prošel různými názvy, pojmenování Iberostar Tenerife používá od roku 2013. Tým působí ve městě San Cristóbal de La Laguna, hraje v hale Santiago Martín pro 5003 diváků, klubové barvy jsou zlatá a černá.

Celek CB Canarias hrál nejvyšší španělskou soutěž v letech 1986 - 1991. Nově vzniklý CB 1939 Canarias se do ní probojoval po výhře v druhé nejvyšší soutěži LEB Oro v roce 2012. Nejlepším výsledkem klubu ve španělské ACB lize byla účast v semifinále v minulé sezóně. 

Tým vyhrál první ročník Ligy mistrů v sezóně 2016/17, ve stejné sezóně pak získal Interkontinetální pohár FIBA. V minulé sezóně Basketball Champions League sice vyhrál základní skupinu, ale v osmifinále podlehl dalšímu španělskému celku UCAM Murcia.

Trenérem Iberostar Tenerife je dvaapadesátiletý Španěl Txus Vidoretta, který byl v sezóně 2016/17 vyhlášen nejlepším trenérem ACB ligy. V Tenerife působil již v letech 2015 - 2017 a po ročním působení ve Valencii se sem opět vrátil. Je také asistentem španělské reprezentace.

Na soupisce má 7 Španělů, po dvou hráčích z USA a Itálie, Senegalce Mamadou Nianga, Němce Lucce Staigera, Dán Madse Sturupa, Belgičana Pierre-Antoine Giletteho a Američana s gruzínským pasem Thadduse McFaddena, který tři roky působil v Ústí nad Labem. V Argentině narozený Ital Nicolás Brussino hrál i v NBA za Dallas a Atlantu.  

Iberostar Tenerife vede skupinu B Campions League a také jako jediný z této skupiny má jistotu postupu do další fáze. Má na kontě 10 výher a pouhé 2 porážky, když prohrál těsně dva domácí zápasy: s PAOKem 65:66 a s Benátkami 78:80. V Opavě v šestém kole zvítězil 92:70.

Nejlepšími střelci týmu v BCL jsou Thaddus McFadden, Javier Beiran, Tim Ambromaitis a Sebastian Saiz, na doskoku vládne Colton Iverson, nejužitečnějším hráčem je pak Sebastian Saiz. Nespornou výhodou tohoto španělského mužstva je ale velká vyrovanost kádru.

Opava neprochází nejlepším obdobím. V Lize mistrů máme jedinou výhru, přestalo se dařit i v Kooperativa NBL. Příčin je více, ale ty už byly mnohokrát rozebírány. "S Tenerife si asi sebevědomí nezvedneme, jedeme tam hlavně pro zkušenosti. Nesmíme ale hrát jako na PAOKu, to byla vyloženě ostuda. Nemůžeme prostě do zápasu jít s tím, že nemáme šanci," je realistou Mirek Kvapil.

Uvidíme, jak se naši kluci vypořádají s dlouhou cestou a přetrvávající marodkou. Utkání 13. kola skupiny B Ligy mistrů Iberostar Tenerife - BK Opava začíná ve středu 30.1.2019 v 20:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.