11. 12. 2018

Náš soupeř v BCL 8/19: Nanterre 92

Druhou polovinu základní části Ligy mistrů zahájí naši basketbalisté na palubovce Nanterre 92

Druhou polovinu základní části Ligy mistrů zahájí naši basketbalisté na palubovce Nanterre 92.

Klub ze západního předměstí Paříže byl založen v roce 1927 jako JSF Nanterre, název Nanterre 92 používá od roku 2016. Své zápasy hraje v aréně Palais des Sports Maurice Thorez, která má kapacitu 3000 diváků. Klubové barvy jsou zelená a bílá. Tým v sezóně 2004/05 postoupil do druhé nejvyšší francouzské soutěže Pro B, kterou v roce 2011 vyhrál a dostal se tak mezi francouzskou elitu.

Na svém kontě má klub z Nanterre jeden titul francouzského mistra, který získal v sezóně 2012/13 a dvě výhry ve francouzském poháru. V sezóně 2013/14 si zahrál nejvyšší evropskou klubovou soutěž Euroligu, ale nepostoupil ze základní skupiny. O rok později vyhrál Eurochallenge a v sezóně 2016/17 se stal vítězem FIBA Eurocupu.

V minulé sezóně hrál Ligu mistrů a byl jedním ze soupeřů Nymburku ve skupině D, kde obsadil 3. místo hned za naším mistrem. V prvním kole vyřazovacích bojů ale padl s tureckým Banvitem, když prohrál oba zápasy.

Trenérem týmu je čtyřiapadesátiletý Pascal Donnadieu. Ten svou trenérskou kariéru spojil právě s Nanterre, kde působí již od roku 1987. Nejzkušenějším hráčem jeho výběru je americký rozehrávač Dominic Wayne Waters, který za svou kariéru vystřídal již řadu klubů, přičemž v belgické lize v roce 2012 i v izraelské o rok později byl hráčem s nejvíce asistencemi. Do Nanterre přišel před sezónou z tureckého Pinar Karsiyka.

V týmu působí také islandský reprezentant Haukur Pálsson nebo třeba bývalý člen fracouzských mládežnických reprezentací pivot Yannis Morin, který se v minulé sezóně stal v dresu klubu Le Mans Sarthe mistrem Francie.

V Lize mistrů se zatím střelecky nejvíce daří dvojici Jeremy Senglin a Haukur Pálsson, když Islanďan je i nejužitečnějším hráčem francouzského celku. Na doskoku pak vládne Julian Gamble, nejvíce asistencí má na kontě Jeremy Senglin.

Nanterre je zatím s bilancí 3 výher a 4 proher na 5. místě tabulky skupiny B Chapmions League a stále má reálnou možnost postupu do vyřazovacích bojů. Proto budou mít naši kluci těžkou pozici, i když francouzský tým je jediný, nad který se jim doposud podařilo v LM zvítězit. Otázkou také je, s jakou sestavou bude moci trenérská dvojice Petr Czudek a Kryštof Vlček počítat.

Věřme, že i přes napjatou situaci ve Francii a v Paříži zvláště bude cesta našich basketbalistů bez problémů a že se pokusí o překvapení v podobě výhry na palubovce Nanterre. Utkání Nanterre 92 - BK Opava začíná ve středu 12.12.2018 ve 20:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.