18. 12. 2018

Náš soupeř v BCL 9/19: Fribourg Olympic

Deváté kolo Ligy mistrů přivádí do Opavy švýcarského mistra z Fribourgu

Deváté kolo Ligy mistrů přivádí do Opavy švýcarského mistra z Fribourgu.

Basketbalový tým Fribourg Olympic byl založen v roce 1961 sloučením dvou místních klubů jako Benetton Fribourg. Již v roce 1966 se stal švýcarským mistrem a těchto titulů má na koně celkem 17, navíc osmkrát ovládl i švýcarský pohár. Tým hraje své zápasy v aréně Salle Saint-Leonard, která má kapacitu 2 850 diváků. Klubové barvy jsou bílá a modrá.

V roce 2018 vyhrál Fribourg všechny 3 švýcarské soutěže, tedy stal se mistrem země, vítězem švýcarského poháru a rovněž ligového poháru. Po 10 letech se opět představuje v evropských pohárových soutěžích, konkrétně v Lize mistrů. Účast ve skupině si ale musel vybojovat v kvalifikaci. Postupně vyřadil ruský Avtodor Saratov, nizozemský Donar Groningen a nakonec turecký celek Sakarya BB.

Trenérem Fribourgu je v Bosně a Hercegovině narozený Švýcar Petar Aleksic, který v letech 2013 - 2016 trénoval také švýcarskou reprezentaci. Tým tvoří převážně švýcarští basketbalisté, doplnění Senegalcem Babacarem Touré a třemi Američany. Nejzkušenějšími hráči jsou jedentřicetileté srbské křídlo se švýcarským pasem Dušan Mladjan, již zmíněný senegalský pivot Babacar Touré a americký rozehrávač Chad Timberlake.

V Lize mistrů je na tom zatím švýcarský celek stejně jako naši basketbalisté, když dosud vyhrál pouze domácí zápas právě s Opavou. Bodově i na doskoku se nejvíce prosazuje Babacar Touré (16.6 bodu a 10.3 doskoku na zápas). Velkou oporou týmu je také devětadvacetiletý Američan André Williamson. V posledním kole prohráli švýcarští basketbalisté doma po boji s izraelským Holonem 90:95 (Mladjan 25, Williamson 20, Touré 18).

Ve švýcarské lize je Fribourg zatím na druhé příčce, když má o zápas méně než vedoucí Ženeva, kterou shodou okolností naši středeční soupeři ve svém posledním zápase porazili jednoznačně 83:69.

Jak už bylo řečeno, oba týmy mají shodnou bilanci 1 - 7. Bude se tedy rozhodovat o tom, kdo bude po tomto kole BCL ve skupině B poslední a kdo bude mít ještě šanci na případný postup do FIBA Euro Cupu, do něhož se kvalifikují celky z 5. a 6. místa.

Naši basketbalisté neprožívají právě nejlepší období, když se zřejmě začíná naplno projevovat velká zátěž této sezóny. Ta si vybírá daň i na zdravotním stavu hráčů, kdy bývalé marody střídají další. Více již Dušan Štěnička.

"Ve středu nás čeká švýcarský soupeř z Fribourgu. Jsme oslabeni o Radovana Kouřila, který má problém s achilovkou. Nejistý je start i druhého rozehrávače Jakuba Šiřiny, kterého zlobí kolenní vazy. Po špatném výkonu v Ústí nad Labem si hráči chtějí zlepšit reputaci proti silnému soupeři," sdělil mi k nadcházejícímu zápasu Ligy mistrů náš manažer a tiskový mluvčí.

Věřme, že i přes tyto ztráty hodí naši kluci za hlavu vysoké porážky v Nanterre a Ústí nad Labem a s pomocí skvělého opavského publika se úspěšně poperou o druhou výhru v Lize mistrů.

Utkání 9. kola skupiny B Basketbal Champions League BK Opava - Fribourg Olympic začíná ve středu 19.12.2018 v 18:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.