15. 05. 2017

Náš soupeř v boji o bronz: BK JIP Pardubice

Do konce sezóny zbývají poslední dva zápasy. O bronz si to v nich rozdáme s celkem Pardubic.

Do konce sezóny zbývají poslední dva zápasy. O bronz si to v nich rozdáme s celkem Pardubic.

Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v 50. letech minulého století a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984 a dále 2 stříbrné a 3 bronzové medaile. Zatímco v ročníku 2014/15 jsme Pardubice vyřadili ve čtvrtfinále, v tom minulém nám "Beksa" čtvrtfinálové vyřazení vrátila a došla si nakonec pro třetí "mistrovský"  bronz v historii.

Kádr Pardubic zůstal prakticky pohromadě, pouze Tomáš Šoukal ze zdravotních důvodů ukončil kariéru. Navíc se s objeveným vrozeným srdečním defektem potýkal Dušan Pandula, který se na palubovce v mistrovském zápase objevil až v lednu. Jediným příchodem tak byl Dominez Burnett, pro kterého je to jeho první evropské angažmá a který se hned zařadil mezi opory celku trenéra Levella Sanderse.

Pardubice hrály v této sezóně také evropský pohár, konkrétně FIBA Euro Cup. V něm postoupily ze základní skupiny z 2. místa do další fáze soutěže, která se již pro ně stala konečnou stanicí. V Českém poháru pardubičtí basketbalisté po semifinálové prohře s Nymburkem a výhře nad Prostějovem skončili na 3. místě.

V Kooperativa NBL se Pardubice za suverénním Nymburkem umístily po základní a nadstavbové části stejně suverénně na 2. místě a jejich cíl byl jediný - bojovat s mistrem ve finále o titul českých šampiónů. Po čtvrtfinálovém postupu poměrem 4 - 1 přes Svitavy je v semifinále čekal Děčín.

Hned první zápas ale Beksa doma s "Válečníky" prohrála a ztracenou sebedůvěru už nenašla. Pardubičtí sice druhý domácí zápas vyhráli, ale po dvou prohrách v Děčíně ztratili i další zápas doma, byli poměrem 1 - 4 vyřazeni a místo finále s Nymburkem je čeká zápas o bronz s Opavou.

S Pardubicemi jsme se již o bronz střetli a to v ročníku 2013/14. Tehdy se hrálo na dva vítězné zápasy a přestože se začínalo v Pardubicích, po výhře 2 - 1 jsme se radovali z třetího místa a bronzové medaile. I v dalších dvou ročnících jsme se, jak je již napsáno výše, s Pardubicemi v play-off utkali.

Nyní nás tedy čeká další střet o bronz, tentokrát v novém formátu, v němž se hrají pouze dva zápasy a rozhoduje součet skóre. Letos sice nemáme na Pardubice štěstí, neboť všechna 4 vzájemná utkání jsme prohráli, přesto Petr Czudek flintu do žita nehází: "Čeká nás první utkání o třetí místo, ve kterém nejsme favoritem. S Pardubicemi jsme letos čtyřikrát prohráli, ale pokud se nám podaří zopakovat domácí výkony, které jsme předvedli proti Nymburku, tak šanci máme docela slušnou."

I kapitán Jakub Šiřina ví, že vše je otevřené: "Hodně chceme medaili, takže je na nás, co jsme pro to schopni udělat. Soupeř je silný, ale my už víme, že každý je porazitelný." Marodka se nám ale opravdu nevyhýbá. Martina Gniadka stále trápí stehenní sval, takže jeho start je ohrožen. Radek Kouřil zase musel podstoupit nepříjemný zubařský zákrok, ale do zápasu je odhodlán nastoupit.

Šňůra 4 porážek v řadě je sice nepříjemná, ale každá série musí jednou skončit. A proč ne právě v posledních zápasech sezóny? Vytvořme další žluté peklo, v němž se jednou letos usmažil i mistrovský Nymburk!

První zápas o bronz BK Opava - BK JIP Pardubice začíná v úterý 16.5.2017 v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.