04. 02. 2020

Náš soupeř v KNBL a AAC: BK Armex Děčín

V "děčínském trojboji" pokračujeme zápasy na domácí palubovce

V "děčínském trojboji" pokračujeme zápasy na domácí palubovce.

Basketbal se v Děčíně začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.

První medaili vybojovali děčínští basketbalisté v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. V letech 2016 - 2018 pak měli v Děčíně "dobu stříbrnou", neboť se vždy dostali do finále, v němž také vždy podlehli Nymburku. Pak se sice umístili na pátém místě, ale v minulé sezóně skončili opět na stříbrné příčce, když ve čtvrtfinále porazili Opavu 4 - 3 a v semifinále Svitavy 4 - 2.

Po sezóně odešel z Děčína pouze jeho kapitán Jakub Krakovič, podařilo se naopak udržet nejen Klintona Carlsona, ale nakonec také nejlepšího hráče Děčína v sezóně 2018/19 Lamba Autreyho. Tým tak doplnili pouze mladíci Rozsypal, Mach a Bobek. 

Po zranění pivotů Pavla Grunta a Roberta Landy "Válečníci" pak počátkem prosince ještě angažovali Filipa Vukosavljeviće, který sezónu začal v Kolíně. V pondělí se pak na palubovce objevil také Maurice Taylor Jr. z Liberce, kde má v 1. lize průměry 17.8 bodu a 10.5 doskoku na zápas. V Děčíně je zatím na zkoušku, ve středu sice nenastoupí, ale ve čtvrtek v AAC ano.

Děčín zatím "stříbrnou formu" stále hledá. V tabulce skupiny A1 patří až 8. příčka, jeho bilance je 10 - 12, když má k dobru ještě odložený zápas 1. kola nadstavby na půdě Olomucka. Hlavními oporami celku trenéra Tomáše Grepla jsou zatím Lamb Autrey, Tomáš Pomikálek, Clinton Carlson a Ondřej Šiška, do týmu se dobře zapracoval také Filip Vukosavljević.

Co se týče Alpe Adria Cupu, Děčín hrál ve skupině D. Prohrál sice dvakrát s ústeckou Slunetou, ale s rakouským Grazem i slovinským Osijekem neměl problém a s bilancí 4 - 2 postoupil z 2. místa do čtvrtfinále. 

S Děčínem máme zatím v tomto ročníku ligovou bilanci 2 - 0, když po výhře v Děčíně 87:63 jsme vyhráli také doma 87:70. V prvním čtvrtfinálovém zápase Alpe Adria Cupu v pondělí v Děčíně ale nechal Petr Czudek hrát proti domácím oporám hlavně mladé opavské basketbalisty a po nevydařené poslední čtvrtině z toho nakonec byla vysoká porážka 67:85. 
 
Zásadní důležitost ale bude mít hlavně středeční ligový zápas 2. kola nadstavby A1, na který snad naše základní rotace pošetřila síly. "Přijíždí Děčín, kterému máme co vracet z pondělního utkání AAC v Děčíně. Samozřejmě dáváme přednost výsledku v KNBL před AAC. Chceme vyhrát a získat první vítězství ve skupině A1. Pro oba týmy je tento týden velmi náročný, protože se hraje jak KNBL tak AAC. Ale vzhledem k Final 4 Českého poháru a reprezentačnímu bloku nejsou volné termíny pro odložení AAC," potvrdil Petr Czudek.

"V Děčíně jsme v pondělí nehráli dobře. Doma to chceme napravit a překonat únavu z náročného cestování do Ústí a Děčína. V pěti dnech odehrajeme čtyři utkání. Je to naše práce, musíme se s tím poprat," doplnil trenéra Radim Klečka. 

Důležité také bude, jakou sestavu bude mít Petr Czudek k dispozici. Otazník visí nad Martinem Gniadkem, který je po prodělané viróze, zásadní bude také stav kotníku Filipa Zbránka. Mirek Kvapil ani Vojta Bratčenkov nenastoupí. Svoji roli pak budou mít také skvělí opavští fanoušci, šestý hráč na palubovce.

Věřme, že společně uhájíme svoji palubovku, na které jsme, s výjimkou Nymburku, ještě v této sezóně neprohráli.

Utkání 2. kola skupiny A1 KNBL BK Opava - BK Armex Děčín se hraje ve středu 5.2.2020 od 18:00 hod., odveta čtvrtfinále AAC mezi stejnými soupeři pak ve čtvrtek 6.2.2020 opět od 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.