29. 09. 2018

Náš soupeř v kole 1/19: BC GEOSAN Kolín

Ročník Kooperativa NBL 2018/19 zahájí naši basketbalisté domácím zápasem s Kolínem.

Ročník Kooperativa NBL 2018/19 zahájí naši basketbalisté domácím zápasem s Kolínem.

Basketbal se v tomto městě začal hrát už v roce 1935, ale první oficiální klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutěže, v níž od té doby hraje nepřetržitě. Získal již i bronzovou medaili a to v roce 2012. V posledních třech ročnících KNBL se Kolín vždy probojoval do play-off. V té minulé po čtvrtfinálové porážce s Nymburkem pak obsadil celkové 8. místo.

Po skončení sezóny nastal v týmu pohyb. Asi nejvýraznější ztrátou byl zřejmě odchod Lee Skinnera, nejužitečnějšího hráče KNBL 2017/18. Odešli ale také Ladislav Horák, Petr Dokoupil, Bojan Bakić či Pavel Harčár. Na jejich místa přišli Američané Anthony Walton Jr. (rozehrávka), Preston Purifoy (křídlo) a Alexander Thompson (pivot). 

Navíc z Jindřichova Hradce přišel na hostování rozehrávač Jiří Šoula, který v minulé sezóně bojoval se zdravotními problémy s kotníkem. Trenér Pavel "Beny" Beneš ale zapracovává do týmu i mladé hráče. Příkladem jsou třeba Lukáš Vacek, Lukáš Kosík či Filip Somberg.

Naši kluci jsou po náročné přípravě, v jejímž rámci porazili doma Žilinu, Inter Bratislava, polské Gliwice a slovenskou Handlovou. Venku už se jim ale tak nedařilo, po porážce v Gliwicích nestačili po nevydařeném závěru zápasu ani na svitavské Tury. Většinu času jim ale v přípravě chyběl nejen kapitán Kuba Šiřina, ale také trenér Petr Czudek.

Ten k nadcházejícímu utkání s Kolínem řekl: "Po dlouhé pauze a náročné přípravě konečně začíná nový ročník KNBL. Jsme natěšení, ale víme, že nás čeká nebezpečný soupeř. Musíme zejména pohlídat jejich perimetr, kde mají obrovskou sílu a zkušenost."

"Všichni se těšíme na novou sezónu. Nevíme, co můžeme od silného Kolína očekávat. Musíme hrát koncentrovaně na obou polovinách hřiště, jen to nám může přinést úspěch," dodal k tomu náš rozehrávač Radovan Kouřil.

Trenér Kolína Pavel Beneš pro klubový web uvedl: "I přes velké potíže v přípravě, kdy jsme kvůli zraněním v podstatě neměli možnost trénovat 5 na 5, což se také projevilo na výsledcích přípravných utkání, jedeme do Opavy bojovat a předvést kvalitní týmový výkon." "Beny" bude s největší pravděpodobností postrádat zraněné Michala Vocetku a Vojtu Bratčenkova.

V minulé sezóně jsme se s Kolínem utkali dvakrát a vždy vítězně. Doma jsme vyhráli 91:70, v Kolíně pak 85:80. Věřme, že letošní ligová premiéra Opavě vyjde a výhra opět zůstane doma.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.