16. 11. 2018

Náš soupeř v kole 10/19: BK JIP Pardubice

Po statečném boji proti Tenerife v Lize mistrů čeká na Opavu těžký soupeř i v KNBL. Jedeme do Pardubic.

Po statečném boji proti Tenerife v Lize mistrů čeká na Opavu těžký soupeř i v KNBL. Jedeme do Pardubic.

Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v roce 1956 a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984 a dále 2 stříbrné (1974 a 1983) a 8 bronzových medailí. Poslední dvě sezóny byly v městě perníku bronzové, když v sezóně 2016/17 porazili v boji o třetí příčku Pardubice Opavu a v té loňské ve stejné fázi Svitavy.

I v Pardubicích došlo k pohybům v kádru. Odešli cizinci Kent, Spearmen a Martin, Slovák Dušan Pandula se přesunul do sousedního Hradce Králové a Jiří Welsch ukončil kariéru ve vrcholovém basketbalu. Na jejich místech se objevili rozehrávač Richard Williams, forward Dwayn Benjamin, guard Donovan Jackson a power forward Evan McGaughey. Tým doplnili také mladí basketbalisté: křídlo Michal Svojanovský, power forwardi Ondřej Výcha a Jakub Čejka a rozehrávač Lukáš Brožek.

Trenérské dvojici Tomáš Bartošek a Levell Sanders dělá asi největší radost trio cizinců Benjamin, Wiliams a Jackson, která se stará o polovinu nastřílených bodů Beksy. Dobře si vedou i pivoti Kamil Švrdlík a Ondřej Kohout, na doskoku je po Dwyanu Benjaminovi druhým nejlepším nestárnoucí osmatřicetiletý Radek Nečas.

Pardubice se letos účastní FIBA Eurocupu, ale vůbec se jim nedaří, když prohráli všech 5 dosavadních zápasů a ze skupiny zcela jistě nepostoupí, když už je jim souzena poslední čtvrtá příčka v základní skupině. Poslední porážku utrpěli na palubovce Saratova poměrem 91:129. 

V Kooperativa NBL patří Bekse třetí místo, když její bilance je zatím 6 - 2. Odložený zápas prvního kola s Nymburkem se bude hrát až 17.1.2019. Dosavadní dvě porážky utrpěly Pardubice doma s Děčínem a podobně jako Opava také s USK Praha. V minulém kole si ale pardubičtí basketbalisté spravili chuť, kdy na své palubovce rozdrtili celek NH Ostrava 128:71.

V minulé sezóně jsme se s Pardubicemi střetli celkem devětkrát, pětkrát jsme zvítězili a čtyřikrát odešli poraženi. Nejdůležitější boj jsme ale vyhráli, když jsme vyřadili pardubický tým v semifinále play-off 4 - 1 na zápasy, přičemž jsme tři výhry zapsali na palubovce soupeře.

Doufejme, že i v oslabené sestavě na loňské semifinálové výsledky navážeme. "Je to nevyzpytatelný soupeř, papírově jsme na tom podobně. Bude záležet na tom, jak kdo "chytne slinu", kdo se lépe vyrovná s tlakem. To bude rozhodovat," řekl k souboji v Pardubicích Martin Gniadek. 

Utkání BK JIP Pardubice - BK Opava začíná v sobotu 17.11.2018 v 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.