15. 11. 2019

Náš soupeř v kole 10/20: Dekstone Tuři Svitavy

Naši basketbalisté ve středu uspěli u posledního Brna a teď na ně čeká čtvrtý tým tabulky. Přijíždí svitavští Tuři.

Naši basketbalisté ve středu uspěli u posledního Brna a teď na ně čeká čtvrtý tým tabulky. Přijíždí svitavští Tuři.

V tomto městě se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, až v sezóně 2015/16 toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o velký úspěch svitavského basketbalu.  

Od té doby již svitavští basketbalisté v play-off nechyběli a v minulých dvou sezónách skončili vždy na čtvrtém místě. Vylepšit tuto "bramborovou" medaili se budou pokoušet také v ligovém ročníku 2019/20.

Jejich kádr se ale mírně obměnil. Odešel Američan Aiken a rozehrávač Marek Welsch, aktivní kariéru ukončili Teplý a Martin Novák. Přišli naopak Američané Damonte Dodd a Eugene Crandall a čeští hráči Vojtěch Sýkora a Jan Hlobil. Z trenérského postu odešel Lubomír Růžička, kterého nahradil Lukáš Pivoda.

Hlavními oporami jeho týmu jsou Matěj Svoboda, Sean Obrien a Šimon Puršl, na rozehrávce vládne zkušený Roman Marko. Matěj Svoboda je ale momentálně po operaci kolena a bude Svitavám chybět do konce kalendářního roku.

Tuři jsou po 9. kolech a předehraném zápase 13. kola v Nymburku na 4. místě tabulky s bilancí 6 - 4. V minulém kole bojovali v Pardubicích a v dramatické koncovce podlehli nejtěsnějším poměrem 77:78 (Crandall 23, Marko 16).

Že Tuři budou těžkým soupeřem ví pochopitelně i Petr Czudek: "V sobotu přijedou silné Svitavy. Je to tým, který se hlavně opírá o osu Marko, Slezák, Puršl. Družstvo je doplněno výbornými cizinci a talentovanými mladými hráči. V minulém kole dokázali svitavští hráči svou sílu v Pardubicích, kde prohráli až těsně v závěru utkání. My samozřejmě nechceme doma prohrát a budeme se snažit předvést divákům dobrý výkon."

"Víme, že Svitavy letos patří ke kandidátům na druhé místo v tabulce. Budeme se jim to snažit znepříjemnit a dokázat, že jsme letos také silní, zejména před vlastním publikem," dodal k trenérovým slovům Matouš Kurečka.

Naši kluci zatím jedou na vítězné vlně a s výjimkou porážky v Nymburce vyhráli zatím vždy o 20 a více bodů. Svitavy jsou ale těžkým soupeřem, který má v letošní sezóně vysoké ambice. Bude tedy záležet na všem, tedy také na podpoře publika. Naši fanoušci byli slyšet i v Brně a doma by měl "šestý hráč" pomoci svým oblíbencům k další výhře.

Utkání 10. kola Kooperativa NBL BK Opava - Dekstone Tuři Svitavy se hraje v sobotu 16.11.2019 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.