25. 11. 2022

Náš soupeř v kole 10/23: Sluneta Ústí nad Labem

Po úspěšném vystoupení ve FEC hostíme v lize ústeckou Slunetu

První zmínky o basketbalu v Ústí nad Labem se datují do roku 1946. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Poslední postup do nejvyšší soutěže se konal v roce 2011, od té doby hraje Ústí NBL stále. 

Celkem odehrálo Ústí v nejvyšší soutěži 24 sezón. Na nejlepší umístění v historii klubu dosáhly Pandy v minulé sezóně. Ve čtvrtfinále vyřadili Kolín 4 - 1, pak ale padli s Nymburkem 0 - 4. V boji o bronz nakonec po divoké sérii podlehli Brnu 1 - 2.

Po úspěšné sezóně tým opustili Autrey, Spencer, Joseph a Fait, který ukončil vrcholovou basketbalovou kariéru. Přišli naopak Američané rozehrávač Jordan Callahan, guard Krishopher Martin a křídlo Steven Haney, rozehrávači Martin Nábělek, Vojtěch Zajíc (21 let), Jan Žalud (17 let), guard Chlupsa (19 let), forward Petr Krupka (19 let).

V týmu trenéra Jana Šotnara už ale nepůsobí Callahan a Haney a ani mladý Petr Krupka, naopak se nově objevili pivot Maishe Dailey a rozehrávač Tony Hicks.

Sluneta je zatím na sedmém místě tabulky s bilancí 4 - 5. Nevětšími oporami jsou Spencer Svejcar, Krishopher Martin a Ladislav Pecka. Za zmínku stojí také průměrných 11.3 doskoku Delvona Johnsona, který je zatím nejlepším "doskakovačem" tohoto ročníku KNBL. Ostatně Svejcar s Martinem jsou v žebříčku hráčů na 2. a 3. místě v průměru nastřílených bodů.

Vítězství nad Botevgradem zcela jistě přebilo negativní sérii dvou porážek v lize, takže se naši basketbalisté určitě pokusí navázat na tuto výhru i v lize proti Ústí nad Labem. 

"Po dvou ligových prohrách jsme si spravili chuť vítězstvím ve FIBA Cupu proti bulharskému mistrovi Balkan Botevgrad. V sobotu bychom rádi na toto vítězství navázali. V naší lize letos není slabých soupeřů a uvědomujeme si, že Ústí nepřijede prodat svou kůži lacino. Je to jen o nás jestli dokážeme zopakovat středeční výkon," řekl k sobotnímu zápasu Petr Czudek.

"Poslední dva měsíce nejsou vůbec jednoduché, je to stále střídání zápasů ve FIBA poháru a lize. Ale nejsme sami, kdo tohle zatížení absolvuje, Nymburk hraje Champions league, jiné týmy zase Alpe Adria cup. Chceme doma vítězit a napravit naše zaváhání proti Pardubicím. Věřím, že přijdou diváci a nedají přednost adventnímu nakupování," spoléhá i na věrné fanoušky opavský kapitán Jakub Šiřina.

Všichni věří, že ti přijdou v hojném počtu a poženou, stejně jako v jiných zápasech, své oblíbence ke kýžené výhře.

Utkání 10. kola KNBL BK Opava - Sluneta Ústí nad Labem se hraje v sobotu 26.11.2022, začíná se v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.