21. 11. 2018

Náš soupeř v kole 11/19: BK NH Ostrava

Po nevydařených zápasech v Pardubicích a Bonnu nás čeká poslední zápas první poloviny základní části KNBL - derby s Ostravou

Po nevydařených zápasech v Pardubicích a Bonnu čeká na Opavu poslední zápas první poloviny základní části KNBL - derby s Ostravou.

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. 

Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Poslední ligovou medaili, kterou byl bronz, získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Další sezóny sice již tak úspěšné nebyly, přesto byla Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku 2014/15 brala 7. místo. V minulých třech sezónách se ale do play-off nedostala, její umístění bylo 9. misto a pak dvě jedenácté příčky.

Tým po sezóně čekaly tradiční velké změny. Odešli Blagojevič, Stojajčič, Woods, Canada, Payne, Klímek, Kohut, Jakubu a Kelar, po dopingové aféře skončil i trenérův syn Michael Medvecký. Trenérovi Dušanu Medveckému se naopak hlásili shooting guardi Justus Alleyn a Brandon Boggs, forward Nicholas Smith, power forward Luka Zaharijevič, rozehrávač Martin Nábělek, centr Jan Koloničný a shooting guard Tomáš Havlík.

Z Opavy přestoupil Petr Martikán, který ale dosud do bojů Kooperativa NBL nezasáhl, koncem října se v Ostravě objevil i bývalý hráč Děčína Lukáš Bažant, který se naopak na palubovkách objevuje pravidelně. Na pozici asistenta trenéra pak začal nově působit Peter Bálint.
  
Největšími oporami "Enháčka" jsou zatím Milan Stanojević a Justus Alleyn, dobře si stále vede i třiatřicetiletý pivot Petr Bohačík, který je nejlepší na doskoku a v deseti zápasech nasbíral již šestkrát double-double.

Tým Nové Huti má dosavadní ligovou bilanci 4 - 6, když zvítězil třeba na USK, ale zase inkasoval v Pardubicích porážku o 57 bodů. V minulém kole podlehli ostravští basketbalisté doma Svitavám 81:92 (Stanojevič 26, Alleyn 22) a v současnosti jim patří devátá příčka.

Naše poslední porážka s tímto týmem má datum 28.9.2016, od té doby jsme, včetně zápasu Českého poháru, čtyřikrát za sebou zvítězili. Věřme, že i přes problémy se sestavou tuto šňůru prodloužíme. Je to ale derby a v něm se může stát cokoli.

"Po dvou posledních hodně nepovedených zápasech nás čeká derby. Pokud se chceme udržet v horní osmičce, nesmíme ztrácet doma a chceme toto utkání vyhrát i přes velkou marodku. Před reprepauzou by to pro nás byla vzpruha," řekl ke čtvrtečnímu utkání Petr Czudek.

Odlišnosti od jiných zápasů si je vědom i Radim Klečka, který, stejně jako většina opavských hráčů, přišel do Opavy právě z krajského města: "Čeká nás derby, které je vždy zvláštní svou atmosférou. My v poslední době mnoho cestujeme a hrajeme, ale snad poslední utkání před dvoutýdenní reprezentační přestávkou zvládneme a urveme dva body."

Další domácí zápas odehrají naši basketbalisté až 6.12.2018. Doufejme, že před touto herní přestávkou přijde náš tým podpořit co nejvíce diváků, kteří budou tradičním šestým hráčem Opavy.

Utkání 11.kola Kooperativa NBL BK Opava - BK NH Ostrava se odehraje již ve čtvrtek 22.11.2018 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.