01. 12. 2020

Náš soupeř v kole 11/21: USK Praha

V 11. kole KNBL přivítáme na své palubovce tým z hlavního města - USK Praha

V 11. kole KNBL přivítáme na své palubovce tým z hlavního města - USK Praha.

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V nejvyšší soutěži tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V současnosti už tento pražský tým takových úspěchů nedosahuje. V předminulé sezóně hrály "Sovy" dokonce ve skupině A2. Pak vysokoškoláci porazili v předkole play-off Brno, ovšem na mistrovský Nymburk už ve čtvrtfinále nestačili a obsadili konečné 8. místo. V nedohrané poslední sezóně obsadil celek USK místo sedmé. 

Po sezóně odešli z USK všichni cizinci, mladý tým až doplnil v průběhu sezóny 219 cm vysoký a 120 kg vážící Chorvat Robert Rikić. Přesto se celek trenéra Dina Repeši pustil do nové sezóny velmi nebojácně. Po 9 odehraných zápasech má USK 6 výher a 3 prohry, což tento tým řadí na 3. místo neúplné tabulky. Velká bomba ale vybuchla 15.11.2020, kdy Sovy na své palubovce porazily Nymburk 88:72!

Hlavní oporou USK je reprezentační rozehrávač Ondřej Sehnal se zápasovými průměry 19.4 bodu, 10.0 asistence, 7.0 doskoku, val. 29.7. Oporou je i Michal Mareš, ve 4 odehraných zápasech se v dobrém světle ukázal i Robert Rikić. V týmu naopak už nepůsobí Miloš Macura.

Je jasné, že nás čeká obtížný zápas. "Hostíme USK, které je velmi dobře dirigováno Ondrou Sehnalem, hrajícím v ohromné formě. I ostatní hráči soupeře jsou hodně sebevědomí, zvláště po vítězství nad Nymburkem. My jdeme do utkání se vztyčenou hlavou a pod dojmem vítězné serie, ve které chceme pokračovat," řekl před utkání Petr Czudek.

"Víme o síle současného USK, které po dlouhé době dokázalo porazit Nymburk. My hrajeme doma, jsme na vítězné vlně a budeme i proti silnému soupeři chtít v sérii pokračovat. Budou nám chybět diváci, ale s touto skutečností se perou všechny sporty," dodavá k tomu Jakub Slavík.

Utkání 11. kola KNBL BK Opava - USK Praha se hraje ve středu 2.12.2020, začátek je v 18:00 hod. Bohužel ani tento zápas nemohou navštívit diváci. Fanouškům tak zbývá internet, zápas mohou sledovat zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.