07. 12. 2018

Náš soupeř v kole 12/19: BC Geosan Kolín

Jen den odpočinku po smolné porážce s Nymburkem a pak výjezd do Kolína. To je nejbližší program našich basketbalistů.

Jen den odpočinku po smolné porážce s Nymburkem a pak výjezd do Kolína. To je nejbližší program našich basketbalistů.

Basketbal se v Kolíně začal hrát už v roce 1935, ale první oficiální klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutěže, v níž od té doby hraje nepřetržitě. Získal již i bronzovou medaili a to v roce 2012. V posledních třech ročnících KNBL se Kolín vždy probojoval do play-off. V té minulé po čtvrtfinálové porážce s Nymburkem pak obsadil celkové 8. místo.

Po skončení sezóny nastal v týmu pohyb. Asi nejvýraznější ztrátou byl zřejmě odchod Lee Skinnera, nejužitečnějšího hráče KNBL 2017/18. Odešli ale také Ladislav Horák, Petr Dokoupil, Bojan Bakić či Pavel Harčár. Na jejich místa přišli Američané Anthony Walton Jr. (rozehrávka), Preston Purifoy (křídlo) a Alexander Thompson (pivot). 

Navíc z Jindřichova Hradce přišel na hostování rozehrávač Jiří Šoula, který v minulé sezóně bojoval se zdravotními problémy s kotníkem. Trenér Pavel "Beny" Beneš ale zapracovává do týmu i mladé hráče. Příkladem jsou třeba Lukáš Vacek, Lukáš Kosík či Filip Somberg. 

Tým zatím táhnou hlavně Američané Walton a Thompson, dobře si vedou i český reprezentant Petr Šafarčík a pivot Miloš Pajović z Černé Hory. Do hry zatím v tomto ročníku kvůli zdravotním problémům ještě nezasáhli Vojtěch Bratčenkov a Michal Vocetka.

Kolín je aktuálně s bilancí 4 - 7 na 9. místě tabulky, ale doma je velice silný. Například s Děčínem prohrál až v prodloužení a před reprezentační přestávkou zdolal na své palubovce Pardubice 97:96 (Thompson 27, Walton 26, Šafarčík 17). Proto čeká na naši oslabenou sestavu v Kmochově městě těžká práce. 

"S Nymburkem jsme hráli slušně, od tohoto výkonu se můžeme odrazit. Nemůžeme si dovolit ztrátu. V Kolíně to nebude jednoduché, ale věřím, že vyhrajeme,“ řekl k sobotnímu zápasu Radim Klečka.

Ve výhru svého týmu samozřejmě věří i kolínský trenér Pavel Beneš: "Po reprezentační pauze přivítáme účastníka Ligy mistrů Opavu. I přes zdravotní potíže, které náš tým trápí, jdeme do utkání s jediným cílem a to zvítězit."

Věřme, že opavští basketbalisté naváží na domácí výhru z 1. kola 80:71 a nepojedou domů s prázdnou. Utkání 12. kola KNBL BC Geosan Kolín - BK Opava se v kolínské Geosan aréně hraje v sobotu 8.12.2018 od 17:45 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.