04. 12. 2020

Náš soupeř v kole 12/21: Sluneta Ústí nad Labem

Druhou část základní části KNBL 2020/21 zahájíme doma s Ústím nad Labem

Druhou část základní části KNBL 2020/21 zahájíme doma s Ústím nad Labem.

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo. 

Poslední postup do nejvyšší soutěže se konal v roce 2011, od té doby hraje Ústí NBL stále. Nejlepším umístěním jsou zatím dvě šestá místa v sezónách 2013/14 a 2014/15. V nedohraném minulém ročníku KNBL skončili ústečtí basketbalisté na 4. místě v elitní nadstavbové skupině A1 a měli našlápnuto k výtečnému umístění.

Po sezóně dal vale vrcholovému basketbalu Pavel Houška, ale pak vybuchla na severu Čech malá přestupová bomba, když Pandy přetáhly z Děčína jednu z hvězd ligy Lamba Autreye. Podařilo se udržet Spencera Svejcara a v týmu se objevili také americký rozehrávač Derek Hanes a srbský pivot Stefan Sajin, kterého ovšem brzy vystřídal Černohorec Gligorije Rakočevič.

Pandy patří k příjemnému překvapení letošního ročníku KNBL. Porážky v Děčíně, doma s Brnem a naposledy v Nymburce je ale trochu přibrzdily. S bilancí 5 - 5 tak zatím uzavírají první polovinu tabulky. Trenér Antonín Pištěcký se může spolehnout hlavně na kvartet Svejcar, Autrey, Fait a Pecka.

V úvodu KNBL 2012/21 jsme vyhráli v Ústí nad Labem 96:94, když o opavském vítězství rozhodl trojkou Luděk Jurečka. Ani odveta v sobotu v Opavě nebude určitě jednoduchá.

"Ústí už není soupeřem nebezpečným jen doma (viz výhra v Kolíně). Víme o síle osy Šotnar, Svejcar, Autrey, Fait, Pecka. Pokrytí těchto hráčů je vždy alfou i omegou úspěchu. Chybí nám podpora domácích fanoušků, ale přesto chceme pokračovat ve vítězné sérii," věří v sílu Opavy Petr Czudek.

A Jakub Slavík dodává: "Ústí je těžký soupeř. Bude to o začátku utkání, kdy bychom měli využít dlouhého cestování soupeře. V Ústí jsme vyhráli šťastnou koncovkou Luďka Jurečky, ale soupeř nás trápil celé utkání. Z toho se musíme poučit a být pozorní na doskoku pod oběma koši."

Na dlouhou cestu upozorňuje i Antonín Pištěcký: "Celek Opavy dokázal skvěle zacelit "díru", vzniklou odchodem Bujnocha a Dragouna a nadále předvádí skvělé výkony. Koncepční práce vedení a trenéra Czudka nese své ovoce i v této sezóně a nás čeká celá řada těžkých úkolů! Zvládnout vstup do utkání po dlouhé cestě bude klíčové."

Podobně se vyjádřil i Dalibor Fait: "První utkání venku, kdy budeme cestovat opravdu dlouhou cestu, zatím jsme hráli nejdál v Pardubicích, takže nesmíme podcenit vstup do utkání. O silných stránkách Opavy víme, je to hlavně ofenziva, kdy každý hráč na perimetru může dát trojku. V posledních zápasech jsme vyhráli spíše dobrým útokem, ale pouštět se do přestřelky zrovna s Opavou by se nemuselo vyplatit." 

Utkání 12. kola KNBL BK Opava - Sluneta Ústí nad Labem se hraje v sobotu 5.12.2020, zápas začíná trochu netradičně až v 18:15 hod. Bohužel se už letos stalo smutnou tradicí, že fanoušci nemají do hlediště přístup. Budou se muset opět spokojit s internetovým přenosem zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.