15. 12. 2017

Náš soupeř v kole 13/17: BK NH Ostrava

Po dvou dálkových výjezdech čeká na naše basketbalisty poslední domácí zápas roku 2017 - derby s Ostravou.

Po dvou dálkových výjezdech čeká na naše basketbalisty poslední domácí zápas roku 2017 - derby s Ostravou.

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Poslední ligovou medaili, kterou byl bronz, získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Další sezóny sice již tak úspěšné nebyly, přesto byla Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku 2014/15 brala 7. místo. V minulých dvou sezónách se ale do play-off nedostala, její poslední umístění byla 11. příčka.

Po skončení sezóny opustili tým nejen jako již tradičně všichni cizinci, ale i například Vojtěch Bratčenkov, takže ze základní rotace zůstal trenéru Dušanu Medveckému pouze Petr Bohačík. Ostravští doplnili tým celkem šesti zahraničními hráči. Přišli Srbové Strahinja Stojačić, Milan Stanojević a Milič Blagojević, Američané Brian Bernardi a Russell Woods a ukrajinský rodák a nyní Izraelec Anton Shoutvin. 

Brian Bernardi skončil po třech zápasech, Anton Shoutvin hrál naposledy komcem října, v týmu se naopak objevil americký rozehrávač Evan Payne. Dalším závažným mezníkem, jehož význam ukáže až budoucnost, byla změna většinového majitele klubu. Tím se stal prostřednictvím svých firem z holdingu ČSAD Ostrava Tomáš Vrátný, který klub podporoval již 14 let a který chce Ostravu během několika sezón přivést k bojům o nejvyšší příčky.

V současnosti má NH Ostrava bilanci 5 - 7 a pohybuje se na pomezí první a druhé poloviny neúplné tabulky Kooperativa NBL. V minulém kole hostila Nymburk a utrpěla drtivou porážku 66:130 (Stojačić 16, Woods 14). Stojačić s Woodsem jsou také zatím nejplatnějšími hráči celku trenéra Dušana Medveckého.

Naši kluci nebudou mít určitě o motivaci nouzi. Budou chtít prodloužit vítěznou sérii, potěšit před vánočními svátky své fanoušky a v neposlední řadě uspět v dalším derby s Ostravou, z níž většina opavských hráčů "basketbalově" pochází. Mají na co navazovat, v zápase 2. kola vyhráli v Ostravě 104:78.

Jedná se ale o derby, které je vždycku trochu ošidné. "V sobotu nás čeká severomoravské derby, které nikdy nemá favorita. Nová huť má letos velmi dobře poskládaný tým, který dokáže ohrožovat všechny týmy z popředí tabulky. My chceme doma pokračovat ve vítězné vlně a před vánoční přestávkou obdarovat sebe i diváky vítězstvím," je i tak optimistou Petr Czudek.

Podobný názor má i náš mladý pivot Jakub Slavík: "I když v derby nikdy není jasný favorit, my hrajeme doma a chceme zvítězit. Rádi bychom prodloužili vítěznou šňůru a navázali na výkony z předchozích utkání, kdy jsme vyhráli čtyřikrát za sebou."

Dá se očekávat i příjezd ostravských fanoušků, takže ke sportovnímu souboji zřejmě dojde nejen na palubovce, ale i v hledišti. Věřme, že oba dopadnou pro opavské barvy vítězně. Zápas BK Opava - NH Ostrava začíná v sobotu 16.12.2017 v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.