27. 12. 2017

Náš soupeř v kole 14/17: Dekstone Tuři Svitavy

V posledním zápase roku 2017 zajíždí naši basketbalisté do Svitav.

V posledním zápase roku 2017 zajíždí naši basketbalisté do Svitav.

Tam se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, až v sezóně 2015/16 toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o skvělý úspěch svitavského basketbalu.  

Na toto umístění navázali Tuři i v sezóně minulé, kdy obsadili ve skupině A2 první místo a ve čtvrtfinále statečně bojovali s Pardubicemi. Nakonec sice prohráli 1 - 3, ale bylo to další vylepšení nejlepšího výsledku pro město na pomezí Čech a Moravy.

To ale zřejmě nebude vše. Svitavy sice posilovaly již během minulého ročníku KNBL (Slezák, Marko), ale kádr týmu se po sezóně ještě zkvalitnil. Odešli sice Mickelson s Vučicou, Andres a Bašta, ale posily stojí za to. Asi největší je Garret Kerr, který přišel z Kolína, do české ligy se vrátili Luboš Stria a Šimon Puršl, novou akvizicí je americký rozehrávač Bryan Smithson, do týmu se zapojili i mladíci Luboš Kovář a Eduard Kotásek.

Když k tomu připočteme, že ve Svitavách udrželi třeba pivoty Jelínka a Roseboroa, máme tady tým, který někteří experti před sezónou považovali za černého koně letošního ročníku Kooperativa NBL. Svitavy také po slabším úvodu, zapříčiněném do jisté míry i těžkým losem, postupně stoupaly tabulkou vzhůru a nyní jsou s bilancí 7 - 6 na čtvrtém místě tabulky KNBL.

Nejlepším hráčem týmu trenéra Lubomíra Růžičky je Garret Kerr (průměr 14.0 bodu, 10.4 doskoku, val. 23.6), který je nejlepším "doskakovačem" letošního ročníku Kooperativa NBL a třetím hráčem co se týká průměrné hodnoty ratingu. Nejlépe mu sekundují Pavel Slezák, Roman Marko a Bryan Smithson.

Se Svitavami jsme nasposledy prohráli soutěžní zápas v březnu 2016 a úspěch jsme slavili i ve třetím kole letošního ročníku KNBL, když jsme Tury doma porazili nejtěsnějším poměrem 81:80. Odveta ve čtvrtek bude určitě velice obtížná. 

"Ve Svitavách to bude v každém případě hodně těžké utkání, mají silný kádr a hrají teď velmi dobře. Musíme se na to dobře připravit a pokusit se tam vyhrát," věřil přesto po zápase Ostravou v úspěch v posledním utkání tohoto roku Luděk Jurečka.

Situace se ale Opavě dosti zkomplikovala. Více již náš manažer a tiskový mluvčí Dušan Štěnička: "Do Svitav jedeme v okleštěné sestavě. Martin Gniadek má angínu, Kuba Šiřina a Radim Klečka svalová zranění na noze. Rozhodně nejsme favoritem, ale na druhé straně by naše mladá sestava mohla domácí potrápit."

Každý zápas začíná za stavu 0:0, takže naši kluci určitě nepojedou do svitavské sportovní haly Na Střelnici předem poraženi. Utkání Dekstone Tuři Svitavy - BK Opava začíná ve čtvrtek 28.12.2017 v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.