15. 12. 2018

Náš soupeř v kole 14/19: Sluneta Ústí nad Labem

Po nevydařené misi ve Francii pojedou naši basketbalisté v KNBL na sever Čech

Po nevydařené misi ve Francii pojedou naši basketbalisté v KNBL na sever Čech.

První zmínky o basketbalu v Ústí nad Labem se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli opět až v roce 2011. Jejich nejlepším umístěním jsou zatím dvě šestá místa v sezónách 2013/14 a 2014/15. V minulém ročníku KNBL pak brali na severu Čech 7. příčku, když je ve čtvrtfinále play-off vyřadily Pardubice nejtěsnějším poměrem 4:3.

Po sezóně opustili tým s výjimkou Spencera Svejcara všichni Američané, tedy Robinson, Singletary a Treadwell, hráčskou kariéru ukončil Stanislav Votroubek, který se bude naplno věnovat roli asistenta trenéra Antonína Pištěckého. Velkou posilou je naopak příchod ústeckého odchovance Pavla Houšky. Tým jen krátce doplnil doplnil Michael Thompson, který zde hrál již předminulou sezónu, přišel také třicetiletý americký rozehrávač Jaytornah Wisseh. 

Další Američan Kayel Locke v Ústí neuspěl a manažer Tomáš "Slamák" Hrubý musel hledat další posilu do týmu. Tou se stal Srb Marko Stevanović, který ale v tomto týdnu skončil, údajně z rodinných důvodů. Uvidíme, kdo ho v sestavě Slunety nahradí. Ústecký celek ovšem doplňují také mladíci, čekající na svou příležitost v nejvyšš soutěži - Jan Maděra, Josef Pokorný a Martin David.

Ústecký tým se sice rozjížděl pomaleji, ale před porážkou v minulém kole v Pardubicích měl šňůru 6 výher v řadě a vystoupal už na sedmou příčku tabulky se stejnou bilancí jako Opava, tedy 7 - 6. V této vítězné sérii vyhrál třeba ve Svitavách nebo porazil doma ve sledovaném derby Děčín.

Lídrem Ústí je pivot Pavel Houška, který je nejlepším střelcem i nejužitečnějším hráčem. Jeho start je ale s otazníkem, neboť v Pardubicích dostal loktem do oka a tak se rozhodne až před zápasem. Pod košem vládne Ladislav Pecka, na rozehře pak Michal Šotnar a Jaytornah Wisseh.

Na naše kluky čeká těžké utkání, před nímž musí zapomenout na své vystoupení v Nanterre a pokusit se napravit poněkud pošramocenou reputaci. Pozitivem je, že ve Francii už vyběhli na palubovku s výjimkou Filipa Zbránka všichni marodi, takže sestava se pomalu dostává do plné síly.

Zápas 14. kola Kooperativa NBL Sluneta Ústí nad Labem - BK Opava začíná v neděli 16.12.2018 v 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.