13. 12. 2019

Náš soupeř v kole 14/20: BK Armex Děčín

Vítěznou vlnu se naši basketbalisté pokusí prodloužit v domácím zápase s Děčínem

Vítěznou vlnu se naši basketbalisté pokusí prodloužit v domácím zápase s Děčínem.

Basketbal se v tomto městě začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.

První medaili vybojovali děčínští basketbalisté v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. V letech 2016 - 2018 pak měli v Děčíně "dobu stříbrnou", neboť se vždy dostali do finále, v němž také vždy podlehli Nymburku. Pak se sice umístili na pátém místě, ale v minulé sezóně skončili opět na stříbrné příčce, když ve čtvrtfinále porazili Opavu 4 - 3 a v semifinále Svitavy 4 - 2.

Po sezóně odešel z Děčína pouze jeho kapitán Jakub Krakovič, podařilo se naopak udržet nejen Klintona Carlsona, ale nakonec také nejlepšího hráče Děčína v sezóně 2018/19 Lamba Autreyho. Tým tak doplnili pouze mladíci Rozsypal, Mach a Bobek. Po zranění pivotů Pavla Grunta a Roberta Landy Válečníci pak počátkem prosince ještě angažovali Filipa Vukosavljeviće, který sezónu začal v Kolíně.

Děčín zatím "stříbrnou formu" stále hledá. V tabulce mu patří až 8. příčka, když jeho bilance je 6 - 7. V minulém kole přerušil černou sérii, když po čtyřech porážkách v řadě přehrál doma Kolín 106:72. Hlavními oporami celku trenéra Tomáše Grepla jsou zatím Lamb Autrey, Tomáš Pomikálek, Clinton Carlson a Ondřej Šiška.

Naši kluci, kteří měli zápas 13. kola s Hradcem Králové předehrán, vyplnili středu utkáním AAC v maďarském Körmendu, které ovládli zcela jasně 100:80, když doma odpočívali nemocný Mirek Kvapil, Matouš Kurečka a Kuba Slavík. Výhrou si Opava zajistila postup do čtvrtfinále tohoto poháru, v němž je již také náš dnešní soupeř BK Děčín.

Děčín je velmi těžký soupeř, s nímž svádíme vždy velké a vyrovnané bitvy. To samozřejmě ví i Petr Czudek: "Čeká nás těžký soupeř, který v minulém kole nastřílel Kolínu 18 trojek s úspěšností přes 47 procent. Je vidět, že má sebevědomí. 

Utkání bude o nasazení a přizpůsobení se tvrdé hře Děčína a zejména o obrané činnosti našich hráčů. Výkon, který jsme podali minulou sobotu proti Kolínu, by asi na Děčín nestačil. Chceme potvrdit na domácí palubovce naší letošní neporazitelnost."

"Máme za sebou středeční utkání v ACC , kde jsme byli hosty maďarského Körmendu. Doufám, že jsme se rozehráli dobře na Děčín a že budeme pokračovat v kvalitních výkonech z letošní sezóny. Utkání bude hlavně o tvrdosti a obranách," dolnil trenéra Václav Bujnoch.

A názor druhé strany? "Opava hraje momentálně vynikající basketbal. Hrají výborně jako tým. Spoléhá na rychlý protiútok a trojkovou střelbu. Opavští hráči jsou ve velké herní a vysledkové pohodě a my se pokusíme být jim co možná nejtěžším soupeřem," uvedl děčínský trenér Tomáš Grepl.

Věřme, že naši basketbalisté naváží na výhru ve 3. kole v Děčíně 87:63 a s publikem jako šestým hráčem v zádech současnou vítěznou vlnu dále prodlouží.

Utkání 14. kola Kooperativa NBL BK Opava - BK Armex Děčín se hraje v sobotu 14.12.2019 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.