02. 01. 2018

Náš soupeř v kole 15/18: USK Praha

První utkání roku 2018 sehrají naši basketbalisté s celkem USK Praha.

Tento pražský klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí.

V extralize tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V minulém ročníku Kooperativa NBL jsme se utkali s USK Praha nejen v základní i nadstavbové části, ale také ve čtvrtfinále play-off. V něm naši uspěli 4 - 2 a odsoudili tak pražský tým ke konečnému 5. místu. V tomto ročníku také ve vzájemných zápasech platilo "můj dům, můj hrad", samozřejmě až na klíčový první zápas čtvrtfinále, kde naši v Praze vyhráli.

Z týmu po sezóně kromě trenéra Mirsada Aliloviče, kterého nahradil Řek Christianos Chougkaz, odešli pivoti Mladen Primorac, Jaromír Bohačík a Pavel Grunt, rozehrávač Lukáš Feštr a křídlo Petr Šafarčík. Přišli naopak Američané Quentin Peterson a Cadarian Raines, mladí rozehrávači Radek Farský a Jakub Tůma, do ligy nakukuje i další z rodu Zídků, sedmnáctiletý Jan.

Quentin Peterson, který se okamžitě stal lídrem pražského týmu, ale v listopadu odešel na poněkud exotické angažmá, když jeho novým působištěm se stal jihokorejský mistr Anyang Korea Ginseng Corporation. Jeho nástupcem se stal Devon Bookert, který přišel z týmu zámořské G-League Rio Grande Valley.

Roli lídra týmu převzali po Petersonovi mladí basketbalisté, Fin Alexander Madsen a Jan Křivánek. Stabilní výkony podává Michal Mareš, velice nadějně se jeví dvacetiletý rozehrávač Ondřej Sehnal, který se už dostal i do širší nominace českého národního týmu mužů.

Ve 4. kole jsme sice v Praze zvítězili 88:70, ale na naše kluky nečeká nic jednoduchého. Vždyť "Sovy" třeba před vánočními svátky porazily Děčín na jeho palubovce 82:69, když vyhrály poslední čtvrtinu tohoto zápasu 31:8! S tradiční pomocí výtečného opavského publika ale naši basketbalisté první výhru roku 2018 určitě získají.

Zápas 15. kola Kooperativa NBL BK Opava - USK Praha se hraje ve středu 3.1.2018 se začátkem v 18:00 hod.