• BK Opava
  • Novinky
  • Náš soupeř v kole 15/19: Kingspan Královští Sokoli

  21. 12. 2018

Náš soupeř v kole 15/19: Kingspan Královští Sokoli

Před vánočními svátky pojedou naši basketbalisté bojovat o body v KNBL do Hradce Králové.

Před vánočními svátky pojedou naši basketbalisté bojovat o body v KNBL do Hradce Králové.

Klub zde vznikl již v roce 1924 jako Sokol Hradec Králové Pražské předměstí 2. Tento rok se také považuje za začátek organizovaného basketbalu v Hradci Králové. Hradec Králové si zahrál i nejvyšší soutěž, naposledy v sezóně 1993/94. V posledních letech byl hegemonem druhé nejvyšší basketbalové soutěže, ale až čtvrtý pokus v baráži o KNBL byl úspěšný, když Sokoli udolali Jindřichův Hradec.

Po sezóně nastala obměna kádru. Sokoly opustili například Marquardt, Majerík či Špaček, ale management nezahálel. První posilou byl Dušan Pandula, který přišel ze sousedních Pardubic. Tým dále rozšířili například slovenský pivot Peter Sedmák, bosenský reprezentant a rozehrávač Marko Rikalo nebo Američan Bryce Canda. 

Ze zahraničí se do Hradce Králové vrátil pivot Tomáš Hampl, z Nymburku hostuje mladé křídlo Martin Kolář. V polovině listopadu pak tým posílil na pozici 4 krajan Dušana Panduly a Petera Sedmáka Pavol Lošonský a hned se zařadil mezi opory Královských Sokolů. Papírově je sice hlavním trenérem Dušan Pandula, ale tým fakticky vede Lubomír Peterka, s jehož působením jsou spjaty všechny úspěchy posledních let.

Královští Sokoli mají zatím bilanci 1 - 13, když jedinou výhru získali v 11. kole doma s Brnem. S Děčínem ale prohráli na své palubovce až v prodloužení a na USK o jediný bod. Proto postavení v tabulce nesmí klamat, navíc v Českém poháru jsou Sokoli již ve čtvrtfinále, když v úterý vyřadili ústeckou Slunetu poměrem 89:82.

Nejlepšími střelci dosavadního průběhu jsou v Hradci Králové slovenští basketbalisté Peter Sedmák a Pavol Lošonský, kteří vládnou i na doskoku. K dalším oporám patří rozehrávači Bryce Canda a Marko Rikalo a také Dušan Pandula, který ale do posledních zápasů kvůli zdravotním problémům nezasáhl.

Ani naše sestava nebude zřejmě bez absencí, takže nás po smolné koncovce Ligy mistrů s Fribourgem čeká těžký boj na půdě nováčka. "Pořád neumíme zahrát v KNBL tak jako třeba ve středu v Lize mistrů. Byli jsme teď i psychicky dole, ale musíme se zvednout a zúročit zkušenosti z BCL i v naší lize. A začít bychom měli v Hradci Králové," řekl k sobotnímu zápasu Filip Zbránek.

Věřme, že naši kluci jeho slova naplní a dovezou ze sokolího hnízda výhru. Utkání Kingspan Královští Sokoli - BK Opava se hraje ve sportovní hale Třebeš v sobotu 22.12.2018 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.