20. 12. 2019

Náš soupeř v kole 15/20: Sluneta Ústí nad Labem

Rok 2019 zakončí naši basketbalisté v Ústí nad Labem

Rok 2019 zakončí naši basketbalisté v Ústí nad Labem.

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. 

Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli opět až v roce 2011. Jejich nejlepším umístěním jsou zatím dvě šestá místa v sezónách 2013/14 a 2014/15. V minulém ročníku KNBL pak brali na severu Čech 7. příčku, když po výhře v předkole nad Kolínem je ve čtvrtfinále play-off vyřadily Svitavy.

Po sezóně odešli Američané Wisseh a Martin, do Ostravy zamířil Šmíd a s vrcholovým basketbalem se rozloučil Šteffel. Přišli Josh Brown a Joshua David (oba USA), z Ostravy se vrátil do rodného kraje děčínský odchovanec Lukáš Bažant, kádr doplnili mladí basketbalisté Jan Karlovský a Johan Haiblík.

Joshua David se ale v Ústí příliš dlouho nezdržel a na jeho místo angažovali 207 cm vysokého a 112 kg vážícího Ljubomira Čamparu ze Srbska.

Ústí mělo letos výtečný rozjezd, když vyhrálo první tři zápasy, ale pak se jeho jízda trochu zadrhla a v současnosti mu patří v tabulce 5. příčka, když 8 utkání vyhrálo a 6 jich prohrálo. V minulém kole prazilo doma Královské Sokoly po velkém boji 81:78. 

K největším oporám celku trenéra Antonína Pištěckého patří Pavel Houška, Ladislav Pecka a Spencer Svejcar, dobře si vedou také Michal Šotnar a Josh Brown.

Ústí hraje také Alpe Adria Cup, v němž se jim nadmíru daří. Suverénně vyhrálo skupinu D s bilancí 6 - 0, když odsunulo svého velkého rivala Děčín na druhou příčku.

V Ústí nad Labem nás nečeká nic jednoduchého. Pandy jsou doma velice silné a mají i podporu publika. Nic na tom nemění ani postavení v tabulce, ani naše výhra ze 4. kola 94:70. Dalším faktorem je to, že do Ústí je dlouhá cesta.

"My nesmíme jet do Ústí s tím, že už se blíží vánoce. Musíme se dobře soustředit, ta cesta je dlouhá, takže se na to musíme připravit v hlavách. Po té cestě budou asi zpočátku těžší nohy, takže je třeba se pořádně rozcvičit. My chceme ukončit letošní rok vítězstvím a pro to tam pojedeme," uvědomuje si Lukáš Bukovjan.

Naši kluci se snad vyrovnají nejen s dlouhou cestou a týmovou marodkou, ale také se svým soupeřem. Utkání 15. kola KNBL Sluneta Ústí nad Labem - BK Opava se hraje v neděli 22.12.2019 od 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.