• BK Opava
  • Novinky
  • Náš soupeř v kole 15/23: Královští Sokoli H. Králové

  27. 12. 2022

Náš soupeř v kole 15/23: Královští Sokoli H. Králové

Po neúspěšném vystoupení v na pražské Slavii přivítáme Královské Sokoly z Hradce Králové

Tento klub vznikl již v roce 1924 jako Sokol Hradec Králové Pražské předměstí 2. Tento rok se také považuje za začátek organizovaného basketbalu v Hradci Králové. Hradec Králové si zahrál i nejvyšší soutěž, naposledy v sezóně 1993/94. Dlouho byl hegemonem druhé nejvyšší basketbalové soutěže, ale až čtvrtý pokus v baráži o KNBL byl úspěšný, když Sokoli udolali Jindřichův Hradec.

Po záchraně v baráži a 9. místě v nedokončené "covidové" sezóně vyřadili Sokoli v předkole play-off 2020/21 Děčín, ale ve čtvrtfinále skončili právě s Opavou 0 - 3 na zápasy. V sezóně minulé pak po 8. místě v nadstavbě s Děčínem tentokrát v předkole vypadli.

Po sezóně nezůstal kámen na kameni. Odešli Stamenkovič, Pavlovič, Pešakovič, Vujovič,  Šoula a Kantůrek, konec kariéry oznámil Peter Sedmák. Do týmu naopak přišli pivot Maksim Šturanović (Černá Hora/Srbsko), rozehrávač Tadeáš Vlahović (Srbsko/Bosna), křídla Lovro Mandalinić (Chorvatsko), Filip Kábrt (19 let), guardi Michal Svojanovský (17 let), power forward Vladimír Vondra (20 let), pivot Vojtěch Kalný (20 let) a guard Tomáš Dvořák (19 let).

Vlahović ale odehrál jen 3 zápasy a tým opustil. Naopak Sokoli posílili o Lamba Autryho, který se po nevýrazných výkonech v Kolíně stal hráčem Hradce Králové.

Sokolům se zatím příliš nedaří. Mají na svém kontě jen tři výhry a jsou na posledním místě tabulky. Poslední výhru ukořistili v minulém kole, kdy v důležitém souboji s Olomouckem porazili svého souseda v tabulce 68:60 (Mandalinić 21, Šturanović 15). Tito dva jmenovaní jsou spolu s Lambem Autreyem také nejvýraznějšími hráči týmu trenéra Lubomíra Peterky.

Naši basketbalisté prožívají těžké období, které vyvrcholilo vysokou porážkou se Slavíí Praha. Snad v posledním zápase kalendářního roku 2022 naváží na výhru 94:72 ze 4. kola v Hradci Králové a odrazí se k "lepším zítřkům". K tomu budou ale potřebovat i podporu svých věrných fanoušků.  

"Čeká nás poslední letošní utkání. Po výprasku na Slavii se chceme rehabilitovat divákům a najít ztracené sebevědomí. Věřím, že basket umíme a že se s rokem 2022 rozloučíme vítězstvím a dobrým výkonem. Před vánočními svátky jsme se dohodli na ukončení smlouvy s Dontayem Bassettem, který má problémy s kolenními klouby," věří v napravení pověsti Petr Czudek.

Podobně hovoří i Jakub Slavík: "Po mdlém výkonu a prohře na Slavii jsme připraveni nechat na hřišti vše, abychom si sobě i divákům spravili chuť do basketu s koncem roku. Hradec je útočně laďěný tým, který nesmíme podcenit."

Utkání 15. kola KNBL BK Opava - Královští Sokoli Hradec Králové se hraje ve středu 28.12.2022, začátek je v 18.00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.