27. 12. 2018

Náš soupeř v kole 16/19: DEKSTONE Tuři Svitavy

Rok 2018 zakončí naši basketbalisté soubojem se svitavskými Tury

Rok 2018 zakončí naši basketbalisté soubojem se svitavskými Tury.

Ve Svitavách se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, až v sezóně 2015/16 toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o velký úspěch svitavského basketbalu.  

Na toto umístění navázali Tuři i v sezóně 2016/17, kdy obsadili ve skupině A2 první místo a ve čtvrtfinále statečně bojovali s Pardubicemi. Nakonec sice prohráli 1 - 3, ale 7. místo bylo dalším vylepšením nejlepšího výsledku pro město na pomezí Čech a Moravy.

To svitavští basketbalisté překonali v minulém ročníku KNBL. Po 5. místě ve skupině A1 vyřadili ve čtvrtfinále favorizovaný Děčín 4 - 2 na zápasy. Pak podlehli Nymburku 0 - 4 a v boji o bronz i Pardubicím 1 - 2. Čtvrté místo je poslalo do kvalifikace o účast ve FIBA Euro Cupu, kde ale dvakrát podlehli tureckému týmu Istanbul BBSK.

Úspěšná sestava ovšem doznala změn. Pro zranění dočasně přerušil kariéru Garret Kerr, odešli i další Američané Smithson, Petway a Roseboro, s vrcholovým basketbalem skončil Luboš Stria. Z Ostravy přešel do Svitav Russell Woods, do týmu přišel také Sean Obrien, kádr rozšířili rovněž Martin Novák, Marek Welsch a Matěj Svoboda, který se vrátil z USA po roční zkušené v NCAA. Počátkem listopadu pak celek trenéra Lubomíra Růžičky doplnil na pozici 4 Charles Justin Aiken.

Svitavy jsou letos černým koněm Kooperativa NBL. Mají bilanci 10 - 5, což je řadí na 3. místo tabulky. Před minulým kolem figurovaly dokonce na 2. příčce, ale v přímém souboji o ni podlehly v Pardubicích 85:93 (Slezák 30, Svoboda 22). 

Lídry týmu jsou hlavně Sean Obrien, Roman Marko, Pavel Slezák a Šimon Puršl. Ti doručují přes 60 % bodů svitavského celku, navíc  Roman Marko s průměrem 7.9 asistence na zápas suverénně vládne všem rozehrávačům v KNBL.

Na naše kluky tak čeká zápas, v němž bude favoritem jejich soupeř. Proti Fribourgu i v Hradci Králové však opavští basketbalisté ukázali, že jejich výkony mají stoupající tendenci. Věřme, že si tento trend udrží a naváží na výhru z 5. kola, kdy doma zvítězili nad Tury 88:73. V minulé sezóně ale platilo okřídlené "můj dům, můj hrad", takže vyhrával vždy celek, který byl na své palubovce.

Zápas DEKSTONE Tuři Svitavy - BK Opava začíná ve svitavské hale Na Střelnici již v pátek 28.12.2018 v 18:00 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.