02. 01. 2020

Náš soupeř v kole 16/20: ERA Basketball Nymburk

Rok 2020 zahájí naši basketbalisté na domácí půdě zápasem s mistrovským Nymburkem

Rok 2020 zahájí naši basketbalisté na domácí půdě zápasem s mistrovským Nymburkem.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu to bylo na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. 

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 16 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 12 výher v Českém poháru.

Po sezóně 2018/19 odešli Američané Lawrence, Wrigt, Davis a Myers, do Pardubic zamířil rozehrávač Vyoral. Přišli naopak Američané Booker, Hankins a Dalton, Chorvat Rogić a křídlo Almeida z Kapverdských ostrovů. Nymburk také změnil název, v němž společnost ČEZ vystřídala ERA.

Ivan Almeida ale odehrál v dresu mistra jen 8 ligových zápasů a také 6 zápasů v Lize mistrů. Poté se rozhodl odejít a Nymburk mu vyhověl. Před vánočními svátky byl pak angažován Američan s gruzínským pasem Michael Dixon, který dres Nymburku již oblékal před třemi a půl roky. S Děčínem sice ještě nehrál, ale jeho startu v Opavě nic nebrání.

Šestnáctinásobný mistr ČR si vede suverénně i v letošním ročníku KNBL, kde ještě neprohrál. V minulém kole zdolal bez problémů Děčín 102:84. Daří se mu i v Lize mistrů, kde s bilancí 7 - 2 je ve skupině C na druhém místě a postup do vyřazovacích bojů již má velmi reálné obrysy.

Naše poslední výhra nad Nymburkem má datum 6.5.2017, ale třeba v březnu 2019 jsme tomuto týmu podlehli 89:90 střelou hostů v poslední vteřině hry. I když mistrovský celek vládne českému basketbalu již celkem dlouho, překvapení se nikdy vyloučit nedá.

Opavští basketbalisté již snad zapomněli na nepovedený zápas v Ústí a fanoušci je také určitě nenechají ve štychu. Pokusme se všichni společně překvapit mistra!

Utkání BK Opava - ERA Basketball Nymburk se hraje ve čtvrtek 2.1.2020 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.