12. 01. 2018

Náš soupeř v kole 17/18: ČEZ Basketball Nymburk

Po poháru s Olomouckem čeká na naše basketbalisty soupeř nejtěžší - mistrovský Nymburk.

Po poháru s Olomouckem čeká na naše basketbalisty soupeř nejtěžší - mistrovský Nymburk. Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. 

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 14 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 11 výher v Českém poháru.

Po minulé sezóně nastal v nymburské sestavě tradiční pohyb. Odešli Sant-Roos, Allen, Welsch, Svoboda, Hall a Meier, z Děčína přišel rozehrávač Tomáš Vyoral, z USK Praha MVP loňského ročníku KNBL Jaromír Bohačík, dále se v Nymburku objevili Chorvat Boris Barač a Američané Kendrick Ray, Quincy Diggs a Hunter Mickelson, který přišel ze Svitav.

Postupně ale odešli Mickelson, Diggs i další nově angažovaní hráči Waverly Austin a Calvin Godfrey, zato se k týmu připojili 206 cm vysoký pivot Alex Davis a křídlo Dardan Berisha. Změny v kádru mistra jsou tedy značné a dějí se doslova "za pochodu".

Změna se odehrála v rozjeté soutěži i na trenérském postu. Izraelec Ronen Ginzburg se bude naplno věnovat české reprezentaci, takže jeho místo v říjnu převzal dosavadní asistent a krajan Oren Amiel. Ten si jako nového asistenta přivedl Aleksandra Sekuliće, který se podílel na zlaté jízdě Slovinců na loňském ME.

Nymburk vede bez porážky tabulku Kooperativa NBL, dobře si vede i v Basketball Champions League, kde se ve skupině D drží na postupových příčkách, které zaručují účast v play-off, dokonce se po úterní výhře nad Bonnem dostal na dělené první místo.  Silnějšího soupeře v naší domácí soutěži prostě není, navíc nymburský kádr je vyrovnaný a vyzdvihovat jednotlivce je zbytečné.

Přestože jsme v říjnu v 6. kole prohráli na nymburské palubovce vysoko 65:103, patří Opava k nemnoha českým týmům, které Nymburk v posledních letech porazily. Stalo se tak 6.5.2017, kdy jsme v semifinále play-off doma Nymburk přehráli poměrem 80:76. Naši kluci tedy mají na co navazovat.

Bohužel nebudeme ani zdaleka kompletní. K marodům Jirkovi Štěpánkovi (angína) a Lukáši Bukovjanovi (kotník) se přidali také Mirek Kvapil (koleno) a nejnověji i Vašek Bujnoch (problémy s třísly). Proto nejsou předzápasové prognózy příliš optimistické.

"Hrát s Nymburkem je vždycky svátek. Pokud chcete odehrát důstojné utkání proti tak silnému soupeři, musíte být všichni zdrávi a podat nadstandardní výkon. Bohužel první předpoklad nesplňujeme, neb nás trápí zranění. Věřím však, že i v úzké rotaci předvedeme před domácím publikem solidní výkon," řekl před zápasem Petr Czudek.

Stav týmu se pochopitelně odráží i v komentáři kapitána Jakuba Šiřiny: "Na utkání s Nymburkem v domácím prostředí jsme se vždy těšili. Tentokrát, vzhledem k velké absenci zraněných hráčů, se toho trochu obáváme. Na druhé straně nemáme co ztratit a budeme se snažit potěšit diváky pohledným basketbalem."

Při uvedených absencích budou naši kluci o to více potřebovat povzbuzení od nejlepšího publika v republice. Věřme, že věrných fanoušků přijde co nejvíce. Utkání 17. kola KNBL BK Opava - ČEZ Basketball Nymburk se hraje v sobotu 13.1.2018 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.