04. 01. 2019

Náš soupeř v kole 17/19: BK Olomoucko

Kalendářní rok 2019 otevřou opavští basketbalisté zápasem s celkem BK Olomoucko.

Kalendářní rok 2019 otevřou opavští basketbalisté zápasem s celkem BK Olomoucko.

BK Olomoucko je klubem bez historie. Vznikl jako nástupce týmu Orli Prostějov, který kvůli finančním problémům ukončil působení v českém basketbale. Nově vytvořený klub převzal závazky Orlů a také i jejich licenci pro naši nejvyšší soutěž a v první sezóně svého působení v Kooperativa NBL skončil na solidním šestém místě, když ho ve čtvrtfinále vyřadila Opava 4 - 0 na zápasy.

I v kádru Olomoucka nastaly změny. Již v průběhu čtvrtfinále se zde po jeho incidentu s rozhodčím rozloučili s Čohadarevićem, po sezóně pak tým opustili také Fuller, Mitchell, Šepa, Martin Novák, Nábělek a Szabo. Z cizinců tak zůstal pouze Slovinec Jan Močnik. Přišli naopak Thomas Dunans, Javonte Douglas, Jure Pelko, Xavier Smith, Lukáš Palyza a Lukáš Sychra, počátkem prosince pak tým ještě posílil 215 cm vysoký a 110 kg vážící pivot Josip Mikulić.

Bodově zatím nejvíce přispívají Lukáš Palyza s průměrem 21.8 a Javonte Douglas s 19.7 bodu na zápas, tedy skoro polovinu týmových bodů. Oba také vládnou střeleckým tabulkám i pořadí užitečnosti hráčů KNBL, přičemž Douglas, jehož předchozí působení bylo pro nás trochu exotické Taranaki na Novém Zélendě, je nejužitečnějším hráčem celku trenéra Predraga Benačka i celé KNBL a také třetím hráčem KNBL na doskoku. 

Za zmínku stojí i trojková bilance Lukáše Palyzy - 113/55, t.j. úspěšnost 48.7 %. Zajímavostí pro opavské fanoušky může být skutečnost, že sportovním ředitelem klubu je bývalý hráč Opavy Michal Pekárek.

Olomoucko, hrající své zápasy v Prostějově, patří k černým koňům tohoto ročníku KNBL. S bilancí 10 výher a 6 proher mu patří 4. příčka tabulky. Tu si pojistilo v minulém kole, když doma jasně přehrálo Pardubice 99:76 (Palyza 30, Douglas 28) a vyhrálo tak již pátý zápas v řadě. 

V 6. kole jsme v Prostějově prohráli po nezvládnuté koncovce 90:91 a tak máme svým sobotním soupeřům co vracet. I když Olomoucko jede na vítězné vlně a Opavě se v poslední době příliš nedaří, věřme, že nadcházející zápas s těžkým soupeřem bude pro naše kluky odrazovým můstkem k "lepším zítřkům". Doufají v to hráči i realizační tým.

"Prostějovští dokázali v poslední době porazit silné soupeře a herně se jim daří. My samozřejmě chceme zvítězit a po včerejším herním tréninku na Snakes Ostrava v Českém poháru chceme pokračovat v dobrých výkonech. Domácí prostředí nám pomůže k zisku dvou bodů," věří v pomoc fanoušků Honza Švandrlík.

Podobný názor má i Petr Czudek: "Olomoucko hraje v poslední době s velkou chutí a dobře. My doma nechceme ztrácet a body potřebujeme. Abychom zvítězili, musíme podat nadstandardní výkon na všech pozicích a ve všech herních činnostech. Rovněž doufáme v tradiční podporu publika."

Náš trenér ale bude postrádat Vaška Bujnocha, kterého zraněný kotník nepustí na palubovky zhruba měsíc. Problémy s kotníkem má i Radek Kouřil, délka jeho absence je ale nejasná.

Trenér Olomoucka Predrag Benaček samozřejmě doufá ve výhru svého týmu: "Tabulka v probíhající sezoně není rozhodující. Je jedno, zda hrajete s Pardubicemi nebo Hradcem Králové. Všichni soupeři jsou nepříjemní, pořadí v soutěži se neustále mění. Máme za sebou několik dobrých výsledků, nemůžeme si přesto myslet, že nám hra půjde bez práce. 

Pochopitelně se pokusíme vítěznou sérii prodloužit. Na druhé straně palubovky ale bude stát těžký protivník s vyrovnanou sestavou a velkým střeleckým potenciálem. Půjdeme do utkání s cílem zastavit rychlý protiútok Opavy. Nemůžeme dostávat snadné koše, pak máme šanci."

Utkání 17. kola KNBL BK Opava - BK Olomoucko se hraje v sobotu 5.1.2019 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.