04. 01. 2020

Náš soupeř v kole 17/20: USK Praha

Další štací našich basketbalistů bude Praha, kde se na Folimance utkají s USK Praha

Další štací našich basketbalistů bude Praha, kde se na Folimance utkají s USK Praha.

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V nejvyšší soutěži tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V současnosti už tento pražský tým takových úspěchů nedosahuje. V minulé sezóně hrály "Sovy" dokonce ve skupině A2. Pak vysokoškoláci porazili v předkole play-off Brno, ovšem na mistrovský Nymburk už ve čtvrtfinále nestačili a obsadili konečné 8. místo.

Po skončení minulého ročníku odešli Vukosavljević, Tůma, Samoura a Böhm, tým trenéra Dino Repeši naopak posílili Chorvaté Igor Marić a Domagoj Proleta, z dorostu pak přešli Oliver Kulenovič, František Fuxa a Jaroslav Šimon. Největšími oporami pražského celku jsou hráč na pozici 2 Raheem Appleby, pivot Domagoj Proleta, rozehrávač Ondřej Sehnal a křídlo Igor Marić. 

Pražané začali tento ročník KNBL dobře, když vyhráli 4 z prvních 5 zápasů. Pak se jejich cesta trochu zadrhla a v současné době jsou s bilancí 8 - 9 (utkání 22. kola s Nymburkem předehrávali) na 7. místě. Tým je ale silný, dokázal třeba vyhrát v Děčíně nebo porazit doma Olomoucko.
 
Na USK se nám tradičně nehraje dobře, třeba v minulém ročníku jsme prohráli jak doma, tak i v Praze. Letos již to bylo lepší, v 6. kole jsme doma Sovy porazili 92:68, když jsme ovšem ještě v poločase prohrávali 38:46. Na naše kluky tedy nečeká nic jednoduchého.

"Opava vlastně krom Ústí, kde padla na konci roku, nepoznala přemožitele. Klobouk dolů, to ukazuje na jejich neuvěřitelnou vnitřní sílu. Ano, prohráli včera s Nymburkem, ale nemyslím si, že jsou teď nějak v útlumu. Letos si počínají suverénně a navázali na úspěšnou sezónu z roku 2018. Musíme se vyvarovat chyb, jako tomu bylo v Opavě a nedovolit jim doma rozstřílet se," má z našeho týmu respekt asistent celku USK Jan Pospíšil.

"V Praze se hraje vždycky nepříjemně, ale my si musím ze zápasu s Nymburkem vzít pozitiva a přenést to nejen do zápasu v neděli na USK, ale i do těch dalších," věří v opakování výborného čtvrtečního výkonu Radim Klečka. Snad se jeho slova naplní a zpáteční cesta z Prahy bude veselá.

Utkání 17. kola KNBL 2019/20 USK Praha - BK Opava začíná v neděli 5.1.2020 v 17:30 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.