10. 01. 2020

Náš soupeř v kole 18/20: BK NH Ostrava

Ukončit sérii tří ligových porážek v řadě, to bude hlavní úkol našich basketbalistů v souboji s Ostravou

Ukončit sérii tří ligových porážek v řadě, to bude hlavní úkol našich basketbalistů v souboji s Ostravou.

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Poslední ligovou medaili, kterou byl bronz, získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Další sezóny sice již tak úspěšné nebyly, přesto byla Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku 2014/15 brala 7. místo. V minulých čtyřech sezónách se ale do play-off nedostala. Její poslední umístění bylo jedenácté místo, stejně jako obě sezóny předtím.

Po sezóně nastaly opět velké změny nejen v hráčském kádru. Na místo hlavního trenéra totiž usedl po Dušanu Medveckém Peter Bálint, který si jako asistenta vzal Tomáše Bartoška z Pardubic.

Z týmu odešli všichni cizinci a také Lukáš Bažant, přišli Američan Josh Newkirk, Ir John Carroll, Filip Šmíd a Radek Pumprla. Z dorostu pak tým doplnili Matěj Snopek, Dominik Lukáč a z Prostějova Slovák Juraj Páleník. John Carroll ale nepřesvědčil a místo něho se v týmu objevil Američan Kammeon Holsey.

Náš regionální rival zatím vyhrál pouze třikrát, čtrnáctkrát odešel poražen a v tabulce mu patří předposlední 11. příčka. Poslední výhru zaznamenalo "Enháčko" před vánocemi 2019, kdy doma porazilo Kolín 101:89. Hlavními oporami týmu jsou Josh Newkirk (prozatím nejlepší střelec KNBL), Kammeon Holsey a Petr Bohačík (v KNBL druhý na doskoku).

S celkem NH Ostrava jsme naposledy prohráli 28.9.2016 v Ostravě a úspěšní jsme byli i v tomto ročníku, kdy jsme v Ostravě v 7. kole zvítězili 107:72. Ovšem ani to ani dosavadní tabulkové postavení našich sobotních soupeřů nás nesmí ukolébat. Je to prostě derby, které má zvláštní náboj také v tom, že většina opavských hráčů pochází z Ostravy.

To ví i Petr Czudek: "Po třech ligových prohrách si chceme napravit reputaci v domácím utkání s Novou hutí. Přestože derby nemá favorita, tak postavení v tabulce nám velí zvítězit. Doufám, že navážeme na střeleckou pohodu ze středečního pohárového utkání v Brně."

"Zítra nemohu nastoupit, neboť mne pobolívá koleno. Říká se, že v derby není favorit, ale já klukům věřím a zítra vyhrajeme," řekl k zápasu Vojtěch Bratčenkov, který je spolu s Mirkem Kvapilem, zotavujícím se po operaci, na seznamu marodů. 

Kvalita našeho týmu, který si ve středu s chutí zastřílel v Brně v osmifinále Českého poháru (140:52 s SA Komfort), a skvělé opavské publikum by měly převážit misky vah, jak už to ostatně řekli i oba "respondenti", na naši stranu.

Utkání BK Opava - BK NH Ostrava se hraje v sobotu 11.1.2020 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.