26. 01. 2021

Náš soupeř v kole 18/21: ERA Basketball Nymburk

Soubojem s mistrem zakončí Opava "Labský pětiboj" základní části KNBL, tedy 5 zápasů s týmy z měst na Labi

Soubojem s nymburským mistrem zakončí naši basketbalisté "Labský pětiboj" základní části KNBL, tedy 5 zápasů s týmy z měst na Labi za sebou. 

Začátky basketbalu v Nymburku se datují do roku 1929 a do šedesátých let se zde hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. 

Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 16 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 12 výher v Českém poháru. První příčka patřila nymburským basketbalistům také v předčasně ukončené minulé sezóně.

Po předčasném konci ligy v Nymburku zůstal jediný cizinec z minulé sezóny Hayden Dalton a v klubu už také není několik reprezentantů – Jaromír Bohačík, Martin Peterka a nakonec ani nedávný kapitán týmu Pavel Pumprla. Na soupisku přibyl navrátilec ze Svitav Luboš Kovář. 

Klub ale vrchovatě naplnil pětičlennou kvótu cizinců, a to příchody Američanů Jerricka Hardinga (rozehrávač), Omara Prewitta (křídlo) a po rychlých koncích Carltona Braggy (pivot) a slovinského dirigenta Luky Rupnika posílil o pivota Stephena Zimmermana a rozehrávače Retina Obasohana.

Nymburk opět suverénně vede ligovou tabulku, když prohrál pouze v listopadu 2020 na půdě USK. Zajistil si také postup do další fáze soutěže v Lize mistrů. První vzájemný zápas Opavy a Nymburku v této sezóně vyhrál mistr doma 100:87.

Favorit zápasu je jasný, zvláště když se k trojici dlouhodobých marodů Klečka, Kurečka a Robenek přidal také Filip Zbránek, kterého nepustí do zápasu kotník. Ten si "Zelo" poranil v pátek v Pardubicích. Zbytek týmu by měl být připraven do zápasu naskočit.

"Když přijede Nymburk, je to pro nás svátek. Naši hráči mají možnost se utkat s týmem evropské úrovně. Naší snahou bude, aby Nymburk musel hrát co největší časový úsek v nejsilnější sestavě," neklade si nereálné cíle Petr Czudek.

Těžký zápas čeká i Martin Gniadek: "Čeká nás těžké utkání proti soupeři, který v naší lize kraluje. My se v poslední době potýkáme s poklesem formy zaviněné tréninkovým výpadkem v prosinci. Pět hráčů našeho týmu si prošlo nákazou a jeden byl v karanténě. Naplno trénujeme teprve druhý týden a to je znát. Nicméně chceme být ve středu Nymburku důstojným soupeřem."

Odložené utkání 18. kola KNBL BK Opava - ČEZ Basketball Nymburk se hraje ve středu 27.1.2021 se začátkem v 18:00 hod. Z důvodu dobře známých vládních omezení mohou fanoušci sledovat zápas pouze zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.