18. 01. 2019

Náš soupeř v kole 20/19: USK Praha

Opavský zápasový maraton pokračuje, na naše kluky čeká v Praze USK.

Opavský zápasový maraton pokračuje, na naše kluky čeká v Praze USK.

Tento pražský klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V extralize tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

"Sovy" po 5. místě v ročníku 2016/17 obsadily v minulé sezóně devátou příčku. I v jejich kádru došlo ke změnám. Po skončení sezóny odešli Bookert, Madsen, Raines, Farský, Žikla, Jan Zídek a Marek Mareš. Na trenérský post po Řekovi Christianosovi Chougkazovi usedl pětadvacetiletý chorvatský trenér Dino Repeša. 

Jeho tým posílili guard Rashad Whack, power forward Merril Holden, forwardi Filip Vukosavljević, Dalibor Fait, František Fuxa, Petr Macháč, guardi Patrick Samoura, Marek Vyroubal a small forward David Böhm. Holden ale tým po dvou zápasech opustil a Rashad Whack se před zahájením sezóny zranil, do hry zasáhl až 20.10., ale v lednu skončil definitivně. 

USK v předstihu již koncem září angažoval na pozici 2 Raheema Applebyho. Další posilou se stal srbský hráč na pozici 4 Marko Stevanović, který v prosinci opustil ústeckou Slunetu údajne z rodinných důvodů, aby se po měsíci počátkem roku objevil v Praze. Hned se uvedl 16 body do koše Pardubic.

Jinak je nejužitečnějším hráčem a nejlepším střelcem Ondřej Sehnal, kterému zdatně sekundují Filip Vukosavljević a Raheem Appleby. Vukosavljević pak je hráčem nejlépe doskakujícím.

Pražský celek je v současnosti na 9. místě tabulky s šesti výhrami a 13 porážkami a čeká ho tuhý boj o elitní osmičku, když prohrál posledních 6 zápasů. Proto bude chtít tuto černou sérii konečně přerušit a navázet na podzimní výhru v Opavě 73:64.

Naši kluci potřebují k jistotě umístění v horní nadstavbové skupině jedno vítězství a určitě se o to pokusí již tuto sobotu. "Na USK to bude velmi těžký zápas, musíme se dobře připravit, hrát tak, jako kdyby to byl ten nejdůležitější zápas sezóny a urvat to. Když to nepůjde v útoku, tak je musíme udržet na padesáti šedesáti bodech a dát aspoň o jeden bod víc," řekl k nadcházejícímu souboji Luděk Jurečka.

Určitě nenastoupí marodi Vašek Bujnoch a Martin Gniadek. Jakub Slavík, který nehrál proti Holonu, není naštěstí zraněný, ale musel si plnit školní povinnosti. 

Zápas 20. kola KNBL USK Praha - BK Opava se hraje na pražské Folimance v sobotu 19.1.2019 se začátkem v 17:30 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.