09. 02. 2018

Náš soupeř v kole 21/18: BC Geosan Kolín

Předposlední kolo základní části KNBL zavede naše basketbalisty do Kolína.

Předposlední kolo základní části KNBL zavede naše basketbalisty do Kolína.

Basketbal se v tomto městě začal hrát už v roce 1935, ale první oficiální klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutěže, v níž od té doby hraje nepřetržitě a získal již i bronzovou medaili (2012). V posledních dvou ročnících KNBL se Kolín probojoval do play-off a skončil vždy na na 6. místě.  

Po sezóně došlo i v Kmochově městě ke změnám. Tou nejvýraznější bylo, že do Prostějova k týmu Olomoucka odešel zkušený a respektovaný trenér Predrag Benaček, jehož místo zaujal i v Opavě stále populární Pavel "Beny" Beneš, pro něhož je to první trenérská "štace" v nejvyšší soutěži mužů a jemuž dělá hrajícího asistenta nestárnoucí David Machač. 

Změny proběhly ale i v hráčském kádru. Největší ztrátou byl asi odchod Garreta Kerra do Svitav, s Kolínem se rozloučili i Dixon, Hunt, Ličartovský a Koláčný. Přišel Černohorec Miloš Pajović, dále kolínský soubor rozšířili Vojtěch Bratčenkov, Petr Šafarčík a exopavské křídlo Petr Dokoupil.

Jednoznačně největším tahounem týmu je Lee Skinner (průměry 18.9 bodu, 10.6 doskoku, val. 28.1), který je i nejužitečnějším hráčem celé Kooperativa NBL. Za Skinnerem jsou dalšími velkými oporami Adam Číž a Petr Šafarčík.

Kolín měl velmi specifickou první polovinu základu, neboť prakticky všechny zápasy musel kvůli rekonstrukci své haly odehrát na palubovkách soupeřů. Nyní je v tabulce sedmý s vyrovnanou bilancí 10 - 10 a stále bojuje o účast ve skupině A1. Bude proto velmi nebezpečným soupeřem. Ani naše jasná výhra 91:70 z 10. kola nás nesmí ukolébat.

Toho si je vědom i Filip Zbránek: "Kolín měl první část základu těžkou, protože hráli všechno venku, takže možná i proto jsme doma vysoko vyhráli. Kolín je ale těžký soupeř, navíc budou hrát doma, takže to určitě nebude jednoduchý zápas. Ale jedeme tam s tím, že chceme zvítězit."

A jak vidí víkendový "trip" Dušan Štěnička? "V sobotu odjíždíme na dvojzápas do Kolína a do Nymburka. V Kolíně to bude boj o umístění v první šestce. Zatímco my už máme místo zajištěné, Kolín musí vyhrát, aby nabyl jistotu horní poloviny. My bychom měli hrát v pohodě, ale favoritem nejsme. Kolínští hrají v domácím prostředí výborně a tak očekávám vyrovnaný zápas," řekl mi náš manažer a tiskový mluvčí.

Utkání 21. kola Kooperativa NBL BC Geosan Kolín - BK Opava začíná v sobotu 10.2.2018 v 18:00 hod. Názory kolínského trenéra Pavla "Benyho" Beneše nejen na tento zápas přineseme v samostatném článku.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.