25. 01. 2019

Náš soupeř v kole 21/19: BK JIP Pardubice

Po výjezdu do Soluně musí naši kluci sebrat zbytky sil a postavit se doma Pardubicím

Po výjezdu do Soluně musí naši kluci sebrat zbytky sil a postavit se doma Pardubicím.

Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v roce 1956 a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984 a dále 2 stříbrné (1974 a 1983) a 8 bronzových medailí. Poslední dvě sezóny byly v městě perníku bronzové, když v sezóně 2016/17 porazili v boji o třetí příčku Pardubice Opavu a v té loňské ve stejné fázi Svitavy.

I v Pardubicích došlo k pohybům v kádru. Odešli cizinci Kent, Spearmen a Martin, Slovák Dušan Pandula se přesunul do sousedního Hradce Králové a Jiří Welsch ukončil kariéru ve vrcholovém basketbalu. Na jejich místech se objevili rozehrávač Richard Williams, forward Dwayn Benjamin, guard Donovan Jackson a power forward Evan McGaughey. Tým doplnili také mladí basketbalisté: křídlo Michal Svojanovský, power forwardi Ondřej Výcha a Jakub Čejka a rozehrávač Lukáš Brožek.

Jedna z největších opor týmu Dwayn Benjamin ale začátkem ledna v Bekse skončil. Důvodem bylo, podle vyjádření klubu, naprosto zásadní porušení interních pravidel týkajících se životosprávy. Na náhradě za propuštěného Benjamina v Pardubicích zatím pracují.

Po jeho odchodu jsou nejlepšími střelci Pardubic Donovan Jackson a Richard Wiliams, na doskoku vládne nestárnoucí Radek Nečas spolu s Kamilem Švrdlíkem, oporou je i reprezentační rozehrávač Viktor Půlpán.

Svěřenci trenérské dvojice Tomáš Bartošek a Levell Sanders jsou v KNBL zatím na čtvrtém místě, když ke 12 výhrám přidali 8 porážek. V poslední době se jim ale příliš nedaří. Po debaklu 68:118 v odloženém zápase 1. kola s Nymburkem neuspěli ani v Ostravě, kde přes až patnáctibodové vedení po kolapsu v poslední čtvrtině prohráli 92:100.

"Do třetice všeho zlého" pak přišlo ve středeční pohárovém čtvrtfinále v Prostějově, kdy Pardubice neudržely vedení až o 17 bodů a v koncovce podlehly Olomoucku 79:86.

V minulé sezóně jsme se s Pardubicemi střetli celkem devětkrát, pětkrát jsme zvítězili a čtyřikrát odešli poraženi. Nejdůležitější boj jsme ale vyhráli, když jsme vyřadili pardubický tým v semifinále play-off 4 - 1 na zápasy, přičemž jsme tři výhry zapsali na palubovce soupeře. V prvním vzájemném zápase tohoto ročníku KNBL jsme ale na pardubické palubovce prohráli vysoko 55:100.

Jak už bylo řečeno, Pardubicím se v poslední době příliš nedaří, ovšem zraněními zdecimované Opavě také ne. Proto bude vzájemný sobotní duel také o tom, který celek tento stav zlomí. Věřme, že za vydatné pomoci fanoušků se to podaří našim basketbalistům.

Že to ale nebude jednoduché, to ví i Jirka Štěpánek: "Každý zápas je jiný. Musíme hrát naplno jako s Hradcem, spíš tedy ještě líp a o výhru se musíme porvat. Pardubice teď měly špatné zápasy, ale proti nám se mohou zvednout. Musíme prostě neustále makat a zlepšit se hlavně v obraně."

Utkání 21. kola KNBL BK Opava - BK JIP Pardubice se hraje v sobotu 26.1.2019 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.