24. 01. 2020

Náš soupeř v kole 21/20: Dekstone Tuři Svitavy

Boj třetího týmu tabulky s druhým se odehraje v sobotu ve Svitavách

Boj třetího týmu tabulky s druhým se odehraje v sobotu ve Svitavách.

V tomto městě se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, až v sezóně 2015/16 toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o velký úspěch svitavského basketbalu.  

Od té doby již svitavští basketbalisté v play-off nechyběli a v minulých dvou sezónách skončili vždy na čtvrtém místě. Vylepšit tuto "bramborovou" medaili se budou pokoušet také v ligovém ročníku 2019/20.

Jejich kádr se ale mírně obměnil. Odešel Američan Aiken a rozehrávač Marek Welsch, aktivní kariéru ukončili Teplý a Martin Novák. Přišli naopak Američané Damonte Dodd a Eugene Crandall a čeští hráči Vojtěch Sýkora a Jan Hlobil. 

Z trenérského postu odešel Lubomír Růžička, kterého nahradil Lukáš Pivoda. Začátkem roku 2020 pak tým ještě posílil srbský basketbalista Svetozar Stamenković, hrající na pozici 4.

Hlavními oporami jeho týmu jsou Sean Obrien (3. "doskakovač" v KNBL), Eugene Crandall a Šimon Puršl, nadějného Matěje Svobodu přibrzdilo zranění a následná operace kolene, takže se na palubovce zatím od října neukázal. Na rozehrávce vládne zkušený Roman Marko, který je 6. mezi rozehrávači KNBL. 

Tuři jsou po 20 kolech na 3. místě tabulky s bilancí 14 - 6. V minulém kole bojovali se čtvrtými Pardubicemi a po výhře 80:74 si toto třetí místo upevnili. Ve středu si souboj s "Beksou" zopakovali také v rámci čtvrtfinále Českého poháru a znovu zvítězili, tentokrát vysoko 100:65, a stejně jako Opava postoupili do Final 4.

Z toho je patrné, že na naše kluky čeká v hale Na Střelnici těžká práce. Navíc sestava bude zřejmě opět prořídlá. Určitě nenastoupí Mirek Kvapil zotavující se po operaci, potíže s kolenem trápí Vojtu Bratčenkova, další otázkou je kotník Filipa Zbránka.

Každý zápas ale začíná od stavu 0:0 a i v sestavě bez tří výše uvedených hráčů dokázala Opava vyhrát v úterý v Ústí nad Labem. Naši basketbalisté pro úspěch ve Svitavách určitě udělají všechno.

"Ve Svitavách se hraje těžce, mají vyrovnaný tým deseti dobrých hráčů, takže mohou udržovat vysoké tempo. Musíme si pohlídat doskok a pokusit se tam vyhrát," řekl k sobotě Vašek Bujnoch.

Utkání 21. kola Kooperativa NBL Dekstone Tuři Svitavy - BK Opava se hraje v sobotu 25.1.2020 od 17:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.