29. 01. 2021

Náš soupeř v kole 21/21: BK NH Ostrava

Po dvou prohrách čeká na basketbalisty Opavy regionální derby s Ostravou

Po dvou prohrách čeká na basketbalisty Opavy regionální derby s Ostravou

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. 

Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Poslední ligovou medaili, kterou byl bronz, získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Další sezóny sice již tak úspěšné nebyly, přesto byla Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku 2014/15 brala 7. místo. V minulých čtyřech sezónách se ale do play-off nedostala. V nedohrané "koronavirové" obsadilo "Enháčko" 10. místo.

Po této sezóně opustili tým všichni cizinci, mladý Slovák Juraj Páleník se v Ostravě dlouho neohřál a po 6 zápasech zamířil do Opavy. Na samém začátku sezóny Enháčko posílili tým také Američané. Justus Alleyn hrál v Ostravě již v sezóně 2018/19, pro Zane Hadena Watermana to byla v Ostravě první sezóna.

Waterman měl sice v Ostravě výborná čísla, ale přesto (nebo právě proto) odešel na začátku roku 2021 po vzájemné dohodě s klubem do polského týmu Astoria Bydgoszcz. Hlavními oporami celku trenéra Petera Bálinta jsou tak Petr Bohačík, Justus Allyen a Radek Pumprla.

V uplynulých třech sezónách jsme odešli ze soubojů s týmem NH Ostrava vždy vítězně a výhru jsme slavili i v listopadu 2020, kdy jsme v hale Tatran zvítězili 106:94. Ani to a ani postavení obou týmů v tabulkách (Ostrava je s bilancí 5 - 15 předposlední 11.) nás nesmí ukolébat. Derby je prostě derby.

"Po porážce od Nymburka si chceme spravit chuť v derby s NH Ostrava. Postavení v tabulce nás pasuje do role favorita, ale nesmíme nic podcenit, protože v derby je všechno jinak a soupeř se bude chtít vytáhnout," nezříká se role favorita Petr Czudek.

A nový marod Jiří Štěpánek dodává: "Mrzí mne, že nemohu nastoupit proti Ostravě, ale výron v kotníku mne limituje. Nová huť je předposlední, ale určitě bude bojovat, aby v derby ukázala, že basket umí."

Jirka Štěpánek bude chybět několik týdnů, hned tak (jestli v této sezóně vůbec) neuvidíme na palubovce Radima Klečku, Matouše Kurečku a Adama Robenka, o startu Filipa Zbránka se rozhodne až před zápasem.

Utkání 21. kola KNBL BK Opava - NH Ostrava se hraje v sobotu 30.1.2021 od 18:00 hod., pro fanoušky bude k vidění jen na TVCOM zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.